Огрев "плане" чим стигне на складишта, кубик дрва до 5.500 динара
Оштра зима вишеструко је повећала потражњу за чврстим огревом. Домаћинства се греју већ три и по месеца, а многи кажу да од Светог Николе не гасе пећи. И они који су се добро снабдели и рачунали да ће имати за читаву грејну сезону, готово су потрошили залихе па већ обилазе стоваришта. Огрев у неким местима од 10 до 30 одсто скупљи.
Цепаница добро греје, али и брзо сагори. Просечно домаћинство за месец дана потроши око два кубика дрва, али у леденим данима и дупло више. У зависности од квадратуре која се греје, троши се и доста угља. У страху од дуге зиме, грађани већ докупљују нове количине.
Због хладних дана који су погодили Србију грађани кажу да троше више чврстог огрева него обично. За недељу дана, рекао је један од анкетираних, потроши се и до метар и по дрва.
На стовариштима нема залиха јер све што стигне брзо се и прода. Снабдевачи кажу да су уговорили довољне количине, али да је транспорт успорен.
"Нико није очекивао овакву зиму. Ми претежно радимо за пензионере и синдикате и већ смо преко 300 метара дрва поделили људима које ће плаћати у наредних седам месеци. Код нас се цена није мењала упркос временским условима", наводи Антал Демењ, власник стоваришта у Кикинди.
Велика је потражња за огревним дрветом, а цене су углавном старе – кубик кошта од 4.000 до 5.500 динара. Ипак, у Југоисточној Србији, где је дрво било најјефтиније 3.000 динара, због велике хладноће поскупело је за 10 а негде и за 30 одсто. У целој земљи опет влада велико интересовање и за пелет.
"Највеће интересовање људи је за пелет јер је од Нове године и стопа пореза на пелет смањена са 20 на 10 одсто, па је то повољније за купце", објашњава Татја Апрцовић Пејовић, шефица стовришта у Београду.
Ове зиме, у поређењу са претходним, бар је 10 одсто више домаћинстава која се греју на дрва и угаљ. Неки се, да би прошли јефтиније, у комбинацији са струјом догревају, а има и оних који су заврнули централно грејање и прешли на чврст огрев.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар