Главобоља због обрачуна накнаде за незапослене
Националну службу за запошљавање тужило је више од 40.000 незапослених због умањења накнаде за случај незапослености. У НСЗ кажу да су обрачун радили по обавезујућем налогу Државне ревизорске институције независног експертског тела. Ревизори тврде да је због нетачног обрачуна држава годишње губила око милијарду и 300 милиона динара, а надлежни Врховни касациони суд ни после две седнице у децембру није одлучио ко је у праву.
Више од деценије Душан Ескић радио је као продавац ауто-делова. Оставши без посла пријавио се за надокнаду за незапослене која се од 2012. године обрачунава по новој методи.
"Не знам како они то израчунавају. Мислим да би неко требало озбиљно да се позабави тим питањем па да се види. Знате, нико не остаје без посла зато што хоће", рекао је Ескић.
Упркос томе што су обрачун накнаде радили по обавезујућем налогу ревизора, првостепени и другостепени судови масовно доносе одлуке у корист незапослених, кажу у Националној служби запошљавања.
"То у коначном збиру даје једну минималну разлику од можда 1.000 динара по кориснику, што је безазлено у односу на тако велики број судских спорова, и у односу на енормне трошкове који се издвајају за адвокатске услуге и услуге вештака", каже Зоран Мартиновић, директор Националне службе запошљавања.
После прве контроле рада Националне службе запошљавања у 2011. години ревизори су утврдили да је у 2010. обрачун накнада рађен на основу нето минималне зараде.
"Не минималну зараду како је то прописано законом - зарада плус порези и доприноси и из таквог начина обрачуна се дошло до тога да је незапосленим лицима исплаћивана новчана надокнада у износу који је већи од 12,5 одсто", каже Радулка Урошевић из Државне ревизорске институције.
Само у 2010. буџет је оштећен милијарду и 300 милиона динара а ревизор је поднео кривичне пријаве против одговорних. Нико до сада није сносио одговорност, а од незапослених није тражен повраћај новца.
На захтев Основних судова у Аранђеловцу, Пријепољу, Нишу и Смедереву, Грађанско одељење Врховног касационог суда покренуло је поступак за решење спорног правног питања. Иако Национална служба запошљавања свакодневно губи спорове о исплати надокнаде, ни после две седнице Врховног касационог суда у децембру прошле године, није одлучено ко је у праву.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар