Да ли Србин радо иде у војнике

Од понедељка 16. јануара биће објављен општи позив за увођење у војну евиденцију грађана Србије који у овој години пуне 18 година. Министарство одбране разматра могућност поновног увођења обавезног служења војног рока, о чему ће одлуку донети Скупштина.

Да ли Србин радо иде у војнике. "Мислим да треба да остане овако како јесте јер деца имају друге обавезе - спорт или школа", рекао је један младић.  

"Мислим да је војска добра јер развија неке радне навике, ја ћу се вероватно пријвити добровољно да идем у војску", каже други младић.

Девојка каже да се у војсци учи како да постанеш одговорнији и сматра да девојке треба да иду добровољно у војску.

У Министарству одбране и Војсци Србије формирана је радна група која која се бави ревизијом стратегијских докумената, а једно од питања које ће разматрати је и могуће враћање обавезе служења војног рока.

"Имамо комплетан приступ одбрани земље, да имамо могућност да упослимо све могуће капацитете Републике Србије за одбрану земље и у том смислу приступамо ревизији тих докумената", каже капетан корвете Јован Кривокапић, портпарол Министарства одбране.

Док је служење војног рока било обавезно и до 20.000 младића годишње је пролазило војну обуку.

Од 2011. године од кад је служење вр добровољно и од кад га служе и жене годишње војну обуку прође између 1.200 и 2.400 младића и девојака.

Војна обавеза обухвата и служење у резервном саставу и увођење у војну евиденцију.

"Позивам грађане овим путем 99. годиште и старија годишта да се јаве у територијалне надлежне центре МО и изврше своју обавезу, а од маја центри ће почети упућивање појединачних позива", каже пуковник Миша Крговић Управа за обавезе одбране.
У највећем броју земаља војска је професионална.

"Обавезно служење војног рока постоји у Грчкој и Турској које су чланице НАТО. Швеђани враћају обавезно служење, Немци размишљају врло озбиљно о томе, Аустријанци су имали референдум где је нација одбила да се укуне редовно служење војног рока као и Швајцарци", каже Мирослав Лазански, војни аналитичар.

Процењује се да би обавезно служење војног рока државу коштало око 70 милиона евра.

Број коментара 37

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 01. новембар 2024.
19° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи