Испраћено 70 војних мировњака у Африку

Контингент Војске Србије од 70 људи, од чега су 25 жене, свечано је испраћен у мировну операцију УН у Централноафричкој Републици (МИНУСЦА).

Свечани испраћај је организован у београдској касарни "Бањица 2", у присуству заменика начелника Генералштаба Војске Србије генерал потпуковника Јовица Драганића.

У Централноафричку Републику биће упућено 70 припадника Војске Србије који ће наредних шест месеци у саставу Војне болнице бити ангажовани на медицинском збрињавању снага у операцији МИНУСЦА.

Драганић је предао заставу Србије команданту контигента Војске Србије пуковнику Драгану Антићу и пожелео да се наша застава високо виори.

"Часно и одговорно извршавајте посао у мировној мисији, на понос Војске и државе Србије. Срећно", поручио је Драганић.

Антић је рекао да су у Централноафричкој Републици скоро на целој територији сукобљене хришћанске и муслиманске фракције и да је то вероватно једна од по опасности најтежих мисија у којима учествује Војска Србије.

Припадници Министарства одбране и Војске Србије ангажују се у укупно 11 мисија, од чега седам мисија УН и четири ЕУ. Тренутно је ангажовано 326 особа.

Драганић је у свом говору истакао да се контингент упућује у операцију у складу са опредељењем Србије да као равноправан партнер доприноси миру и безбедности у реигону и свету.

Он је нагласио да се Војска Србије увећава своје присуство у мисијама у свету и да српски војници имају добре резултате.

Како каже, прошле су већ две године од како Војска има мисију у Централноафричкој Републици и у том периоду је прегледано више од 20.000 пацијената, излечели око 1.300 људи оболелих од маларије, обавили 210 сложених операција и 140 медицинских евекауција, обавили 2.400 стоматолошких прегледа и збринули 620 припадника са различитим повредама у мисији.

Командант болнице, која се упућује у Централноафричку Републику, потпуковник доктор Вељко Милић је рекао новинарима то болница са највише професионалаца у тој земљи.

"На нас се ослањају и руководство мировне мисије, па чак и неки званичници Централноафричке Републике и неке амбасаде желе да се лече код нас", нагласио је Милић и додао да се овог пута у мисију упућује из Србије и гинеколог.

Он каже да су се у тој земљи први пут сусрели са маларијом и да су се научили да лече ту болест.

Фармацеут Славица Белчевић, начелник војних апотека Славија, Карабурма и Војне академије, рекла је да је поносна што је део контингента Србије и да је тако обогатила своје професионалне искуство.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 31. октобар 2024.
15° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи