Годишњица злочина над Бошњацима из Сјеверина

Комеморативним скупом и полагањем цвећа на спомен-обележје, у Сјеверину код Прибоја, обележавају се 24 године од отмице 16 грађана Србије бошњачке националности, које су извели припадници паравојне јединице "Осветници", у време оружаног сукоба у Босни и Херцеговини.

Отмица се догодила 22. октобра 1992, када су аутобус на мосту преко Лима, у месту Миоче, зауставили припадници јединице "Осветници", која је деловала под окриљем Војске Републике Српске и после легитимисања, извели само Бошњаке - 15 мушкараца и једну жену, потом их камионом одвезли у правцу Вишеграда, где су их претресли, претукли и стрељали на обали Дрине.

Жртве овог злочина су: Мехмед Шебо, Медредин Хоџић, Зафер Хаџић, Медо Хоџић, Рамиз Беговић, Дервиш Софтић, Митхад Софтић, Мујо Алихоџић, Алија Мандал, Сеад Пецикоза, Мустафа Бајрамовић, Хајрудин Сајтаревић, Есад Ђихић, Идриз Гибовић, Рамахудин Ћатовић и Мевлида Колџић. 

Посмртни остаци Медредина Хоџића пронађени су у језеру Перућац 2010. године, док се за телима осталих још трага. 

У ноћи која је претходила овој отмици, непознати починиоци су из Сјеверина присилно одвели Сабахудина Ћатовића, брата Рамахудина Ћатовића. Ни његово тело до данас није нађено. 

Пред Окружним судом у Београду 2005. године за отмицу Бошњака и њихово убиство, што је квалификовано као ратни злочин против цивилног становништва, правоснажно су осуђени на 20 година затвора Милан Лукић, Оливер Крсмановић и Драгутин Драгићевић, а на 15 година Ђорђе Шевић. Отмица Сабахудина Ћатовића није била обухваћена тим кривичним поступком. 

Хашки трибунал је заповедника јединице "Осветници" Милана Лукића је осудио 2012. године на казну доживотног затвора због злочина у Вишеграду.

Породице убијених Сјеверинаца безуспешно су покушале да добију обештећење за убиство својих најближих, туживши Србију 2007. године због њене подршке ВРС-у, као и због њене одговорности за неспречавање овог злочина и обавезе да заштити грађане пограничног подручја у време трајања оружаног сукоба у суседној БиХ. 

Након више од шест година суђења, њихова тужба је одбијена, а поступак се тренутно налази пред Европским судом за људска права.

Суд у Србији одбио је да разматра повезаност тадашњих власти Србије и Републике Српске и није нашао да је држава одговорна због необезбеђивања државне границе, људи и имовине у близини подручја захваћеног ратом, на шта су органи унутрашњих послова и војске били обавезани по тадашњим прописима.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 23. новембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње