Размена књига у Галерији РТС-а

Поводом 45 година Програмске акције Радио Београда "Књига солидарности", у Галерији РТС-а се од 12 часова одржава размена књига са грађанима који воле и поштују књигу и желе да учествују у најстаријој програмској акцији Јавне медијске установе.

Водећи се крилатицом "Имамо дар за даривање", слушаоци, гледаоци и читаоци РТС-а тог дана могу да донесу једну, било коју, књигу из своје библиотеке, а заузврат ће добити једно издање РТС Издаваштва на поклон. 

На овај начин, сви који то могу даће лични, аутентични допринос у опремању једне школске библиотеке у Србији, а РТС ће са своје стране захвалити појединцима на учешћу и подршци акцији.

Деценијама су слушаоци и гледаоци радија и телевизије донатори акције "Књига солидарности", која за циљ има опремање школа и школских библиотека широм наше земље.

Од оснивања, 6. октобра 1972. године, "Књига солидарности" је јединствена активност наше медијске куће која има хуманитарну, културну и просветитељску мисију и стиже свуда где се говори, чита и пише на српском језику.

Током протекле школске године, тим који реализује Акцију, са уредником Михаилом Шћепановићем на челу, опремио је 10 библиотека у школама у Србији, уручено је више од 11.500 књига, а акције су спроведене у сарадњи са представништвом Републике Српске, ОШ "Исидора Секулић" и Колом српских сестара из Приштине.

У наредних девет месеци се планира обилазак 12 места, односно опремање исто толико школа, а прва акција биће у октобру у Трговишту, општини на југу Србије.

Учешће у програмима "Књига солидарности" за ове четири деценије узела су најугледнија имена из свих области културног, просветног и уметничког стваралаштва.

Захваљујући нашим слушаоцима, гледаоцима и читаоцима, сакупљено је око три милиона књига, али и много школског прибора, техничких помагала и спортских реквизита, које су даривали бројни грађани, али и издавачи, институције, библиотеке, школе и организације.

Захваљујући свима њима до сада је основано (или допуњено) 1.300 варошких, сеоских и школских библиотека и отворено 37 књижница у Француској, Немачкој, Аустрији, Швајцарској, Мађарској и Румунији.

Обновљене су и допуњене библиотеке у српским манастирима: Студеница, Милешева, Ђурђеви ступови, Бањска, Каленићи, Куманица и Липањ, а више од 2.000 одабраних наслова стигло је у Хиландар и његов метох Каково.

"Књига солидарности" је награђена Златним и Сребрним дукатом Вукове задужбине, плакетом "Подвиг године" Вечерњих новости и многим другим признањима, чију круну представља Вукова награда Културно-просветне заједнице Србије.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 20. октобар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи