Руска новинарка: Након притвора депортовали су нас из Србије у Србију

Новинарка руске новинске агенција "Њузфронт" Оксана Сазонова, која је прошле седмице са колегом Сергејом Белоусом ухапшена на Косову и Метохији због наводног нелегалног боравка, испричала је своје утиске о том догађају истакавши да су она и њен колега након ноћи проведене у притвору брзо депортовани из, како је рекла, Србије у Србију.

Сазонова и Белоус су на КиМ отишли да би снимили интервјуе и прилоге о животу Срба у јужној српској покрајини, а њена новинарска кућа, са седиштем на Криму, планира да објави документарни филм о ситуацији на Космету.

Међутим, док су били у Ораховцу, косовска полиција их је ухапсила, наводно због нелегалног боравка. Након што су ноћ провели у притвору у Приштини, изведени су пред тужиоца и изречена им је новчана казна, а онда су, како верује, захваљујући ангажовању руске дипломатије ослобођени и депортовани у централну Србију.

Сазонова је за Спутњик испричала да су на КиМ ушли из централне Србије аутомобилом преко административног прелаза Јариње.

"Наравно да смо имали пасоше и да смо легално ушли у Републику Србију. На административном прелазу су проверили личну карту и возачку дозволу човеку који је возио, нас су само погледали", рекла је она.

Описујући хапшење, Сазонова је испричала да се све догодило у Ораховцу, у српском делу, на улици. Тамо су, рекла је, били код пријатеља у једној породици.

"Отишли смо до кола да узмемо ствари, а моја торба и документи су остали у кући.

Одједном нам је пришло петоро-шесторо косовских полицајаца, Албанаца, почели су да причају на енглеском са нама.

"Рекли су да само желе да нас идентификују. Ја нисам имала ништа, Сергеј је имао новинарску документацију, документ са сликом и именом на енглеском језику. Међутим, њима то није одговарало, тражили су пасоше. Инсистирали су да идемо њиховим аутомобилом до куће. Ипак смо дошли тамо пешице и после тога узели су наше пасоше и одвели нас у полицијску станицу у Ораховцу, а потом нас пребацили у Приштину", објаснила је она.

Полицији, додала је, ништа није значио печат Србије, па су им тражили визе, иако, како каже, није јасно како једна творевина коју не само да Русија не признаје него није представљена ни у УН, може да уведе визни режим.

Притом, прича даље Сазонова, није им било омогућено да позову било кога, а ни да комуницирају међусобно.

Кад су, каже, ишли за Приштину, рекла је да мора да се јави директору да га обавести да сутрадан неће бити на вези и да морају да разумеју како ће то звучати када се сазна да је нестала на Косову.

Ноћ су, према њеним речима, провели у простору предвиђеном за илегалне имигранте.

"Можда су тамо и имали интернет, али нама су узели све: телефоне, лаптоп, чак и личне ствари. Тек ујутро сам могла да позовем директора Константина Клирика да га обавестим шта је било с нама. Он је рекао да већ зна и да цела Русија зна и да се нама баве. Звала сам мајку да јој кажем да је све у реду, а Сергеј је обавестио руску канцеларију у Приштини", навела је.

Потврдила је да малтретирања није било, да су припадници полиције били коректни, али такво понашање приписује руској дипломатији. Убеђена је, каже, да је полиција добро знала ко су они и да не зна од ког тренутка су косовске власти пратиле њихово кретање.

О материјалу који је снимила до хапшења, Сазонова каже да се пре свега односи на живот Срба и Српске православне цркве.

"Ситуација јесте тешка што се тиче и севера и енклава. Један случај ме је посебно дирнуо. Метохија, град Исток, албански. Тамо има једна заиста велика православна црква и поред ње мала кућа где живи свештеник са породицом. И то је једина српска породица и једина српска деца у том граду. Црква, с једне стране велика џамија, с друге стране канцеларија удружења ветерана ОВК, са треће стране косовска полиција, која као да га брани", навела је и додала да је у близини и нека кафана из које се стално чује гласна албанска музика.

На констатацију да је постојање слободе кретања на КиМ само на папиру, Сазонова каже: "То је једно мало парче територије које као да брани цео свет: НАТО, УН, ОЕБС, Еулекс, али тамо се хапсе новинари, тамо се верници плаше да иду у цркву, тамо има енклава у 21. веку по националном и верском основу. А знамо шта се све прича што се тиче шверца и трговине људима на Косову".

Сазонова је уверена да су хапшени не зато што су наводно на КиМ боравили нелегално, већ зато што су снимали, као и да они нису једини такав случај.

"А само нас су ухапсили и депортовали, како ми кажемо – из Србије у Србију", закључила је Сазонова.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 15. јануар 2025.
-2° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове