Скот обишао прихватне центре код Суботице
Србија је узор за регион због односа према мигрантима, јер није градила ограде, већ прихватилишта, рекао је амбасадор Србије Кајл Скот током обиласка привременог прихватног центра у Суботици.
Скот је заједно са министром Александаром Вулином и амбасадором Аустрије Јоханесом Ајгнером, као и координаторком УН у Србији Иреном Војачковом Солорано обишао прихватни центар са српске стране, а пре тога је био и у центру са мађарске стране границе.
Рекао је да му "срце пуца" кад види у каквим условима живе мигранти. "Они траже да иду даље, а не могу то да ураде", приметио је амерички дипломата.
Према његовим речима, Србија и Мађарска би требало да договоре одређено место на коме мигранти могу да траже азил. Али, како је рекао, то је ствар договора Мађарске и Србије.
Скот је истакао да је Србија узор за регион због односа према мигрантима, јер није градила ограде, већ прихватилишта.
Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања је рекао да Србија свој став према мигрантима не мења и да се увек односила и да ће се према њима односити онако како треба, као према људским бићима.
"Али, Србија не може сама да реши тај проблем и не може да одговара за поступке туђих влада", нагласио је Вулин.
"Ми своје смештајне капацитете отварамо за мигранте, а ова ситуација може да се реши за пола сата, само је потребно да Мађарска каже да захтеве неће примати код жице, или у привременим прихватним центрима, већ на једном месту, а то може бити и Прешево, тако да ће мигранти бити смештени и имати најбоље услове у прихватилишту, а не у привременим и илегалним прихватилиштима", рекао је Вулин.
Он је додао да би таква одлука Мађарске користила свима, и мигрантима, који се не би патили, и Мађарској, која не би морала да ангажује толике војне снаге на граници, као и Србији, која би неупоредиво лакше организовала пријем.
Вулин је рекао да су у току разговори са Мађарима и да очекује да ће бити постигнут договор о једном месту за подношење захтева за азил.
Ајгнер је рекао да је Аустрија прихватила око 100.000 избеглица и подсетио да је ЕУ направила споразум са Турском да се смањи нелегални долазак избеглица из те земље.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар