Михајловић: Полиција да појача контролу илегалног наоружања
Координационо тело за родну равноправност, на чијем челу је потпредседница Владе Зорана Михајловић, захтева од полиције да појача контролу наоружања у поседу грађана, посебно илегалног, како би се спречиле трагедије попут ноћашње у Житишту, када је из ватреног оружја убијено пет особа, а више од 20 повређене.
Како бисмо спречили да још негде у Србији, у налету беса неко реши да употреби аутоматску пушку да убије супругу и њене другарице, неопходно је да полиција максимално појача контролу наоружања у поседу грађана, укључујући оно које поседују илегално, наводи се у саопштењу из Кабинета потпредседнице Владе Зоране Михајловић.
Рачунајући на трагедију у Житишту, Михајловић истиче да је од почетка године 15 жена изгубило живот у породичном насиљу.
То је алармантан податак који захтева хитну и одлучну реакцију полиције, правосуђа и других институција које учествују у његовом спречавању, упозорава се у саопштењу.
Како се истиче, родно засновано насиље је озбиљан проблем нашег друштва, које не угрожава само жртву према којој је усмерено, већ представља опасност и по њихово окружење, па чак и по пролазнике који се у тренутку напада нађу у близини жртве.
Повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић упозорила је да су масакр у Житишту код Зрењанина и убиство жене у Дреновцу код Књажевца за мање од 24 сата последњи аларм свим надлежним службама и органима да хитно реагују како би се предузеле адекватне и правовремене мере за спречавање партнерског насиља која се пречесто завршавају смртним исходима.
"Последњи стравични догађаји само подсећају да је ово један од горућих проблема у нашем друштву и да борба против насиља над женама мора да обухвата ефикасно спречавање трагичних исхода и рад на промени свести и система вредности, односно модела међусобних односа у којима се подразумева да жена треба да ћути и трпи уколико жели да сачува голи живот", истиче повереница.
Према њеним речима, важно је још једном истаћи да и медији имају одговорност у сузбијању родно заснованог насиља, због чега је неопходно да се престане са извештавањем и емитовањем програма где се жене омаловажавају, дискриминишу и стављају у подређен положај.
Када се трагедија деси, поједини медији, нажалост, извештавају о догађајима на сензационалистички и у сваком смислу неадекватан начин, наводи се у саопштењу.
Повереница Јанковић позива све актере у друштву и све надлежене органе - од центара за социјални рад до полиције, тужилаштава, судова, али и медије и све грађане и грађанке да покажу највиши степен одговорности како би се хитно зауставило насиље над женама у породици и у партнерским односима.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 4
Пошаљи коментар