Вилсон: О односима са НАТО-ом одлучује Србија, рука Алијансе пружена

Извршни потпредседник Атлантског савета САД-а Дејмон Вилсон истиче да је будућност Србије у срцу Европе, додајући да могућност изградње ближних односа са НАТО постоји, али да тај процес мора да буде подстакнут из Београда.

"Ми имамо став пружене руке. Србија је кључна земља у региону и земља у којој смо имали изненађујуће позитивних кретања у нашим односима, али ипак је на српској влади да дефинише брзину којом ће се односи развијати", рекао је Вилсон током конференције "Западни Балкан и НАТО пре и после Варшавског самита", у коју се видео-линком укључио директно из САД.

Додајући да постоји свеже сећање у Србији на НАТО кампању, Вилсон истиче да је и Немачка после Другог светског рата постала највећи савезник Француске.

"Идеја је да нема више сукоба, да сарађујемо и на томе морамо да радимо. Надам се да су грађани и Влада у стању да виде које су предности приласка НАТО-у, а то су интероперабилност страна, поверење и већи капацитети војске", оценио је Вилсон.

Наводи и да земље које желе у НАТО треба да постану атрактивни кандидати. "Ако чекате на Запад да нешто уради дуго ћете чекати, морате да форсирате промене у друштву. Верујем да ће Македонија и БиХ у томе успети и сигуран сам да ћемо имати добар однос у будућности са Србијом", рекао је Вилсон.

Сматра и да је одлука Црне Горе о приступању Алијанси важна и добра, али да та земља, иако је по многим питањима спремна, има још много да ради.

"Та одлука је важна и за Балкан, процес помирења не напредује довољно брзо и улазак Црне Горе показује да су врата отворена", напоменуо је Вилсон.

Говорећи о изазовима са којима се суочава Алијанса, на првом месту о Брегзиту, називајући га политичким земљотресом, Вилсон сматра да је у ово време неизвесности, управо НАТО извор предвидивости и стабилности.

"То је подстицај за САД да разуме да имамо велики удео у ономе што се дешава у Европи. Ако нико не сматра НАТО својим, ни Европа, и Америка, он ће нестати", рекао је Вилсон и додао да је на предстојећем самиту у Врашави потребно усвојити дугороцне смернице.

Додаје и да је потребно повећати инвестиције у одбрану свих чланица Алијансе.

Сматра да би распад ЕУ био катастрофа по циљеве Алијансе, али подвлачи да то не значи да је Брегзит катастрофа сам по себи.

"Морамо се држати заједно, морамо да имамо кохерентност партнера против изазова, а то су односи са Русијом и нихилизам и тероризам Исламске државе на Блиском Истоку", рекао је Вилсон.

Говорећи о односима са Русијом, Вилсон наводи да је потребно урадити све зарад постизања добрих односа са Русијом, али "без жртве интереса и вредности Алијансе", као и да санкције Русији треба да остану "док Украјина не поврати суверенитет".

Проблеми у односима са Русијом су се, према његовим речима, појавили после Грузије, Украјине и Крима и како каже "покушајима да се застраше савезници НАТО-а".

"Санкције остају и важно је да будемо достојни и чврсти у нашем ставу. Ако попустимо коцкамо се с нашим вредностима", закључио је Вилсон.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 21. октобар 2024.
18° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи