Манастиру Дечани потврђено власништво над земљом

Косовски уставни суд закључио је дугогодишњи судски спор у корист манастира Високи Дечани и потврдио власништво манастира над 24 хектара земље која је 16 година била под судским спором, наводи се у саопштењу Епархије рашко-призренске.

У одлуци објављеној на службеном сајту, косовски уставни суд није прихватио прошлогодишњу одлуку апелационог већа специјалне коморе косовског врховног суда да се предмет поново врати основном суду у Дечанима.

Такође, уставни суд је утврдио да је претходна одлука врховног суда од 27. децембра 2012. године, којом је потврђено власничко право манастира на земљу у спору правоснажно пресуђена радња.

Епархија рашко-призренска СПЦ изражава задовољство због окончаног судског спора и одлуке ове највише правне установе, донете на основу конкретних чињеница, наводи се у саопштењу.

Иако је судски процес потрајао више година, Уставни суд је показао компетенцију и спремност да донесе непристрасну одлуку, којом је трајно заштићено имовинско право манастира над поменутом земљом.

Ова одлука је од изузетног значаја за одрживост манастира Високи Дечани, који је на листи Светске културне баштине Унеска, као и за будућност његовог монашког братства.

Истовремено, ово представља значајно охрабрење да је и у данашњим условима на Косову и Метохији могуће заштитити своја права и сачувати своје виталне интересе, закључује се у саопштењу.

Одлуку суда подржао је косовски председник Хашим Тачи истичући да је та одлука заснована на косовском уставу и Европској конвенцији о људским правима.

"Одлука уставног суда око црквене имовине у Дечану је заснована на уставу државе и Европској конвенцији о људским правима. Косово је правна држава где се судске одлуке поштују. Имовина је неприкосновена коме год да припада", навео је Тачи на Фејсбуку реагујући на захтев да се због те одлуке смени председница уставног суда Арте Хајризи.

Међутим, председник Општине Дечани Расим Сељманај рекао је да је одлука косовског уставног суда срамна, да представља издају интереса Албанаца и да ће се суспротставити њеном спровођењу.

"То је срамота и издаја уставног суда, против националних интереса народа! То је политичко уплитање и кршење закона и правде! Срамота! Одлуку у општини којом ја управљам, нећемо прихватити и спровести", рекао је Сељманај медијима на албанском.

Сељманај тврди да манастир не може да постане власник имања, најављујући протесте.

Да је право својине апсолутно и неприкосновено у свим демократским друштвима, кажу у Канцеларији за Косово и Метохију.

Директор Канцеларије Марко Ђурић каже да би било веома важно да се одлука и спроведе.

"Она је утемељена на историјском праву, утемељена је на црквеном праву, и утемељена је и на нашем домаћем праву, односно на одлуци наших судова из 1997, али једна ласта не чини пролеће. Узурпиране су десетине хиљада кућа и станова. Погледајте само све оне солитере у Приштини, у којој је живело 50.000 Срба, у Призрену у коме је живело 18.000", каже Ђурић.

Адвокат Живојин Јокановић каже да је одлука Уставног суда сасвим у реду, јер је он требало да преиспита одлуку кососког врховног суда.

"Више се не може улагати никакав правни лек, нормално теоретски би било могуће неко понављање поступка, наравно за случај када би се прибавили докази који нису били доказ досадашњег поступка", каже Јокановић.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом