"Министарство одбране и Војска Србије отворенији за жене"

Директорка Института за стратегијска истраживања Министарства одбране Јованка Шарановић истакла је да су Министарство и Војска Србије прихватили концепт родне равноправности као своје стратешко опредељење и да га доследно спроводе већ годинама.

Повећана је видљивост жена у систему одбране, успостављена су и функционишу сва институционална тела и механизми родне равноправности предвиђени Националним акционим планом, рекла је Шарановићева.

"Повећана је укупна процентуална заступљеност жена у систему одбране, нарочито у категорији професионалних војних лица, официра, подофицира, професионалних војника и створени су предуслови за повећање њихове заступљености на командним и руководећим дужностима", рекла је Шарановићева Танјугу.

Према њеним речима, за жене су отворени сви облици школовања, усавршавања и обуке у систему одбране, попут Војне гимназије, Војне академије, Медицинског факултета ВМА, Командноштабног усавршавања, Генералштабног усавршавања и Високих студија безбедности.

Такође, реализован је велики број едукација запослених у систему одбране о родној равноправности и повећано је учешће жена у активностима међународне сарадње и мултинационалним операцијама, нагласила је Шарановићева.

Покренуте су, како каже, иницијативе за измену и допуну постојећих стратегијских и нормативних аката или израду нових, ради спречавања насиља над женама и предузете су мере за подршку женама у усклађивању професионалне и породичне улоге.

Шарановићева је рекла да су спроведене и успешне медијске кампање за привлачење жена у оперативни састав војске и пријем девојака на Војну академију и у Војну гимназију, а организован је и научни пројекат "Родни аспект у војној професији".

Кључни елементи успеха Министарства одбране и Војске Србије у области родне равноправности су висок ниво политичке воље, отвореност за међуресорну сарадњу и размену, сарадња са цивилним сектором и унапређење капацитета уз подршку међународних организација, рекла је Шарановићева.

"Поред осталог, формирана је мрежа сертификованих инструктора и инструкторки за родну равноправност у Министарству одбране и Војсци Србије, које је обучио Нордијски центар за род у војним операцијама", рекла је Шарановићева.

Према њеним речима, Министарство одбране и Војска Србије учествују у изради Нацрта стратегије за родну равноправност од 2016. до 2020. године и Закона о равноправности жена и мушкараца, као и Националног акционог плана Србије за примену Резолуције 1325 Савета безбедности УН "Жене, мир и безбедност (2016-2020)".

Шарановићева је закључила да је неопходна одговорна улога целе друштвене заједнице у промоцији вредности људских права и родне равноправности.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 18. јул 2024.
30° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару