Читај ми!

Оксфордски професор поново у Математичкој гимназији

После 25 година Влатко Ведрал се у Математичку гимназију, вратио као предавач. Професор Оксфордског универзитета и Националног универзитета у Сингапуру одржао је у школи, у којој је матурирао, предавање „Квантна физика и путовање у прошлост: Да ли је то могуће?" Ништа мање посећено није било ни Ведралово предавање у Студентском културном центру.

Шта је квантна логика? Можемо ли да направимо машину која би нас вратила у прошлост? Каква је будућност квантних компјутера и квантне механике? Да ли је могућа телепортација? Да ли ћемо добити Агенцију која ће штитити временски поредак, само су нека од питања која је тумачио један од најзначајнијих физичара данашњице – Влатко Ведрал.

"Све се своди на мале феномене, на атомске честице, на, можда, молекуле. Гравитација – ми говоримо о огромним објектима на нивоу васионе као што су звезде, планете, галаксије и све остало. И те две теорије математички не могу да се споје и то је нама велики изазов", каже Ведрал.

Предавање је било велики дан за школу.

"Он је једно од водећих имена у физици, посебно када је у питању квантна физика, има много сјањих резултата пуно пута цитиран", каже директор Математичке гимназије Срђан Огњановић.

Најзадовољнији су били ученици

"Много ми је интересантно јер сам могао да чујем занимљиве ствари о квантној механици и допринеће ми да одлучим којом области физике ћу да се бавим", каже ученик другог разреда Александар Ристивојевић.

Онима које тек очекују студије, Ведрал поручује да су они који су изабрали Математичку гимназију већ направили одличан избор.

"Ако ценим по себи – мене је Математичка гимназија стварно припремила на одличан начин да прве две године студија нисам толико много морао ни да радим. Дакле, већ су изабрали одличну припрему за било какву научну каријеру и у математици и у примењеним наукама", каже Ведрал.

Каже и да средњошколце треба што више укључивати у научне пројкете и сарадњу с универзитетима јер је велики број научника своја највећа достигнућа остварио између двадесет друге и двадесет шесте године.

За допринос науци Ведрал је добио призњање Британског краљевског савета и награду Марко Јарић. Објавио је више од 200 научних радова, цитираних више од 20.000 пута.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 29. септембар 2024.
14° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи