Читај ми!

Лажни лекови сваке године однесу 100.000 живота

Интернет олакшава живот, али и доноси многобројне проблеме. Наиме, оглашавање и набавка производа на тај начин може да буде опасно по здравље. Производња и продаја фалсификованих лекова најбрже је растућа криминална делатност. Сваке године лажни лекови однесу више од 100.000 живота!

Из Агенције за лекове и медицинска средства упозоравају да је сваки други медицински производ који се рекламира путем интернета лажан, и да најчешће нема неопходну потврду о безбедности и делотворности.

Поред тог, од надлежних још једно упозорење. Да би убедили у чудотворност одређеног производа, они који их рекламирају често се лажно представљају. У овом случају нити је лекар, нити ради на Војномедицинској академији (ВМА).

"Господин Николић не ради на ВМА ни на једној позицији, а упозорили су нас сами потрошачи, сами заинтересовани за такву процедуру", каже проф. др Ранко Раичевић из Сектора за лечење на ВМА.

Раичевић истиче да људи имају све мање поверења у класичну медицину, а све чешће се лече алтернативним методама и непровереним средствима.

Бојана Пејак из Центра потрошача Србије каже да није мали број случајева које грађани пријављују.

"То су случајеви када трговци рекламирају производе који наводно имају одређена својства, а заправо их немају. Највећи број пријава се односи на дијететске производе, производе за мршављење, где постоје слике како су људи за 12 дана смршали 20 килограма, или нешто слично. Такође, многе медицинске препрате који лече разне болести", каже Бојана Пејак.

Уколико нисте пажљиво све проверили, најбенигније је ако дате паре ни за шта, али је велики проблем уколико таквим производом угрозите здравље. Подсећамо на велики скандал са лажним имплантатима.

"Стотине хиљада жена, на срећу не у Србији, добиле су лажне имплантате који су им уграђени и имале су велике проблеме јер је коришћен индустријски а не медицински силикон, који је цурио и био канцероген", каже Павле Зелић из Агенције за лекове и медицинска средства.

Због тога се сада, истиче, додатно пооштравају регулативе.

Преварени грађани се најчешће обраћају Тржишној инспекцији и Центру потрошача. Уколико се превара докаже, казне су предвиђене и Законом о заштити потрошача.

Како медицинска средства преко интернета најчешће наручују млади, њима је намењена и специфична едукативна кампања.

Србија у сарадњи са Саветом Европе и Италијанском агенцијом за лекове, у борбу против фалсификованих лекова креће са стрип јунакињом Ланом Тафи.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 29. септембар 2024.
15° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи