Читај ми!

СОС апликација за подршку жртвама дигиталног насиља

У току месеца борбе против дигиталног насиља, као одговор на забрињавајуће велики број младих који су се суочили или се суочавају са том појавом, активирана је СОС платформа за помоћ жртвама дигиталног насиља, саопштио је Уницеф.

Апликација је настала у оквиру пројекта "Превенција дигиталног насиља" који се реализује у партнерству Уницефа, Министарства просвете, науке и технолошког развоја и компаније "Теленор".

Апликација је доступна на Фејсбук страници "Бирај речи хејт спречи" и омогућава и жртвама и сведоцима да насиље пријаве и спрече у реалном времену, у тренутку када се дешава, наведено је у саопштењу.

Уницеф подсећа да је у партнерству са компанијом "Теленор" и Министарством просвете, 2012. године покренуо пројекат "Превенција дигиталног насиља", са циљем да се подигне свест о постојању дигиталног насиља и да се оснаже учесници школског живота како би могли да спрече, односно да доследно и адекватно реагују на дигитално насиље када се деси.

У оквиру пројекта је спроведено истраживање на узорку од 3.876 ученика, 1.379 наставника и 3.078 родитеља, а резултати су показали да је чак 84 одсто средњошколаца бар једном у току претходне године изложило себе неком од ризика на интернету.

Две трећине испитаних средњошколаца су биле жртве неког облика дигиталног насиља, док се 30 одсто нашло у улози сведока дигиталног насиља.

Само један одсто је затражило помоћ одраслих у школи, а много више их се обратило за помоћ својим вршњацима.

Узнемиравање на друштвеним мрежама доживело је 18 одсто основаца и 17 одсто средњошколаца, а у улози жртве снимања мобилним телефоном или камером нашло се 12 одсто ученика средњих и девет одсто ученика основних школа.

Чак 15 одсто испитаних средњошколаца прихватило је да се састане са особом коју су упознале преко интернета.

У саопштењу се наводи да корисници кроз једноставно слање поруке путем апликације добијају подршку психолога и посебно обучених студената психологије.

Осим тога, они жртву или посматрача насиља воде кроз процес информисања родитеља/наставника, и указују им на неопходне кораке који би требало да се предузму.

Стручни тим СОС платформе има и 20 посебно едукованих студената завршних година психологије Департмана за психологију Факултета за медије и комуникације Универзитета Сингидунум, који одговарају на све поруке.

У саопштењу се наводи да је све што корисници апликације напишу поверљиво, и остаје између њих и лица која им дају подршку.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 26. јун 2024.
25° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару