Читај ми!

Колико је тешко бити стар у Србији

Стари људи чине око трећину становништва Србије. Они се, према истраживању Глобалног покрета за права старих особа "Хелп ејџ", по квалитету живота налазе на 66. месту од анкетираних 96 земаља. За релативно скромне, али сигурне приходе, Србија је добила високу оцену, док јој просек квари лош однос друштва према старима.

Пензионерски дани у дому, старост могу учинити лакшом. За ове људе живот није стао онда када су престали да раде.

"Важно је што нисмо усамљени овде, што су око нас наши пријатељи, другари, са истим проблемима и схватањима", каже пензионер Зорица Ћорковић.

Са друге стране, око 300.000 старих живе сами. Они који имају породицу, често је и издржавају. Процена је да је за пола милиона домаћинстава пензија једини извор прихода.

"Жртвују се да би помогли својој деци, ми који смо данас у дому можда смо се жртвовали за друге, па смо дошли у дом", прича пензионер Петар Ћекић.

Чачанин Милорад Марић жали за временом у коме су стари били равноправни чланови друштва, а не терет, како му се сада чини.

"Кад човек умре незадовољан, то је најстрашнија ствар. Кад умре задовољан он каже – па добро, проживео сам шта сам био", сматра пензионер Марић.

Задовољство није увек у вези са новцем, а искуства из Геронтолошког друштва Србије показују да се, без обзира на примања, стари осећају дискриминисано.

Милош Немањић, председник Геронтолошког друштва Србије каже да они то доживљавају у јавној комуникацији, у јавним установама, и у превозу а вероватно и у породици од својих потомака. Према његовим речима, постоји извесно игнорисање, ниподаштавање.

Упућени сматрају да се потцењују знања и вештине старих. Иако нису модерне, представљају ресурс који треба неговати.

"Када се говори о проблему старења становништва најчешће се наводи да је једина разлика која ће се правити између различитих држава - како ће се заправо валоризовати то што старији људи поседују и знају", рекла је демограф Јелена Стојилковић.

Како би се њихово искуство искористило, и сами морају да буду активнији. Препорука је да се учлане у пензионерска друштва, организују и посећују скупове и настоје да своје знање пренесу на друге.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 28. септембар 2024.
31° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи