понедељак, 03.08.2015, 19:30 -> 19:54
Зашто увозимо и стари папир
Упркос великом минусу у државној каси, Србија сваке године издваја девизе и за секундарне сировине. Увози се чак и стари папир који је најједноставније прикупити и прерадити. Последњих година повећава се његов увоз, а прошле године увезено је чак 50 одсто више него 2010. и за то је потрошено 11 милиона евра.
Прикупи се свега трећина употребљеног папира. Његовим сакупљањем највише се баве Роми који га углавном ваде из смећа.
"Иде добро, заради се и од тога се живи. Имам петоро деце и тако четири-пет хиљада зарадим и то за недељу дана", рекао је Рахим Рифати, сакупљач секундарних сировина.
Фабрике које прерађују стари папир немају довољно сировина. Прошле године Србија је увезла рекордне 72.000 тона старог папира.
"Капацитете имамо, потребно је само јачати сакупљачку мрежу за овај ток отпада како би се попунили постојећи капацитети. Србија рециклира отпадни папир али би могла много више да рециклира у складу са капацитетима, што опет указује да градови, локалне самоуправе, јавно-комунална предузећа, али и јавност треба да едукују становништво о значају сакупљања овог отпада", рекла је Радмила Шеровић из Министарства пољопривреде и заштите животне средине.
Само у Београду градска чистоћа дневно прикупи 1.500 тона смећа, које је у ствари савремени рудник. А у њему је папир, стакло и други материјали који могу да се одвојено прикупе што би процес рециклаже чинило и чистијим и јефтинијим.
"Апелујем на суграђане да не остављају отпад тамо где му није место, него да користе наше судове и да се укључе у процес рециклаже, да Београд почне да личи на било коју европску метрополу која има решено то питање", поручио је директор Градске чистоће Београд Мирослав Богдановић.
Постављено је 55 рециклажних дворишта, а до краја године биће постављено још 30. Међутим, то је недовољно за двомилионски град. Велики део Србије није ни покривен организованим одношењем смећа и оно завршава на дивљим депонијама и у природи.
"Морамо да схватимо да нисмо довољно богати да можемо да расипамо ресурсе и да морамо да се вратимо ономе што јесте у нашем окружењу. Нама је потребно да наш БДП обарамо тиме што увозимо стари папир. Наши капацитети су на свега 33 посто и то је позив свима и апел да морамо да мењамо амбијент", рекао је Синиша Митровић из Одбора за животну средину ПКС.
Рециклажом папира штити се животна средина. Прерадом једне тоне старог папира сачува се 17 стабала.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар