Амнести забринут због принудног расељавања Рома

Организација за заштиту људских права Амнести интернешнал саопштила је да је забринута што су ромске породице у Београду, које живе у неформалним насељима, поново изложене ризику принудног исељавања и изразила очекивање да ће такве акције бити обустављене.

Амнести наводи да се тиме доводи у опасност поштовање људских права више десетина ромских породица, преноси Танјуг.

"Недавне акције општинских власти у Београду (Земун и Нови Београд) доводе у питање посвећеност владе и градских власти да испуне своје обавезе у спречавању принудног исељавања, чиме се доводи у опасност поштовање људских права више десетина ромских породица", наводи се у саопштењу Амнестија.

Подсетивши на недавне покушаје исељавања Рома из неформалних насеља у Земуну у насељу "Грмеч" и Новом Београду у блоку 72, АИ је позвала градске власти Београда и владу да обустави такве акције и гарантује право на адекватан смештај свим погођеним породицама.

У саопштењу се додаје да се АИ, тим поводом, писмом јуче обратила потпредседници Владе Србије Зорани Михајловић.

Према међународним стандардима, та обавеза се односи на све нивое власти, укључујући и градске и општинске, наводи АИ.

"АИ сматра принудно исељавање ромских породица из блока 72 и насеља 'Ратко Митровић' значајним кораком уназад у односу на ограничен и постепени напредак који је Србија начинила у правцу обезбеђивања права Ромима на адекватан смештај", каже се у саопштењу АИ.

Амнести је указао да је упознат са корацима које је преузела Влада Србије успостављањем Радне групе задужене за израду нацрта закона којим би се забранило принудно расељавање и установиле смернице којима би се обезбедило да свако будуће расељавање буде спроведено у складу са међународним стандардима, наводи се у саопштењу.

Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре саопштило је пре четири дана да ће решавање проблема нелегалних објеката и процес расељавања неформалних ромских насеља (евикција) бити уређен прописом на чијој изради већ ради Радна група формирана на иницијативу министарке Зоране Михајловић.

Ово питање биће један од елемената нове Стратегије за унапређивање положаја Рома, чије се усвајање очекује у септембру, а у чију израду су укључене све релевантне државне институције, међународни експерти и представници ромске националне мањине у Србији.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 29. септембар 2024.
15° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи