Читај ми!

Нова правила на тржишту лекова

За неке, нови Правилник о листи лекова значи увођење реда и добробит за пацијенте, а за друге притисак на фармацеутску индустрију и грађане. Иако је у медијима било речи да ће неки лекови појефтинити, а неки поскупети, из Фонда стиже одговор да ниједан лек неће бити скупљи. Тврде да ће партиципација за медикаменте са листе А остати 50 динара, а да је тежња да за годину или две процентуално учешће за лекове са листе А1 буде 100 динара.

Мењају се правила на тржишту лекова. Са првим јануаром, за најпродаваније лекове са листе А1, пацијенти ће издвајати мање новца, најављују у Фонду.

На пример, за медикамент за лечење масноћа у крви код можданог удара и инфаркта срца пацијенти ће уместо 814 динара доплаћивати 350 динара. За лек који се користи код Алцхајмерове болести издвајаће се упола мање новца.

"Користи се од три до десет врста лекова. Издваја се од 300 до више хиљада динара. Сматрамо да то што ће ступити Правилник од јануара, да ће то људима олакшати, али не можемо више ништа да кажемо док то не ступи на снагу", објашњава Бојана Марковић из Удружења за борбу против дијабетеса "Плави круг".

Једно од удружења фармацеутских компанија са којим смо разговарали, производи око 1.200 лекова.То је, тврде, трећина фармацеутског тржишта Србије, а медикаменте имају на листи А и А1. Са новим правилима, не виде уштеду за грађане.

"Опет притисак, како на индустрију, тако и на грађане да, што се фармацеутске индустрије тиче, да опет без дијалога пресипају из једног буџета. Ми не видимо да ће бити посебних уштеда, што ће партиципација са 50 динара бити 100. Уколико се настави притисак Фонда и уколико се наставе овако непланиране ситуације без дијалога, имамо најаве да ће се наши највећи снабдевачи повући са тржишта", каже Ана Поповић из Удружења "Генезис".

Са дијалогом или без њега, многим пацијентима најважније је да лекови појефтине. Неке дијагнозе подразумевају више лекова дневно, а то значи и веће издатке. Они храбрији, због уштеде, временом почну сами да мењају дозу. Тако им једна кутија лека траје дуже. Као и болест, додуше.

"Пацијенти од старта кажу да немају новца и одустају од самог почетка од терапије. Што се тиче прескакања, дешава се често. Јер они не морају само да плаћају партиципају за лекове, код лекара, све чешће плаћају и приватно. Генерално пацијенти јако лоше стоје", објашњава лекар у ДЗ "Вождовац" Невенка Димитријевић.

Иако, једна од важнијих ставки у кућном буџету, лекови су последња које бисмо смели сами да се одрекнемо. Статистика показује да сваки грађанин у просеку годишње за лекове издваја 17.377 динара.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 16. август 2024.
31° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару