Читај ми!

Случај Рајићева, проблем стар две деценије

Више од 20 година откако је градско грађевинско земљиште на месту бивше тролејбуске окретнице у Рајићевој улици у центру Београда дато на коришћење предузећу "Унион инжињеринг", израелска фирма АБД је, као суинвеститор, почела градњу луксузног хотелско-пословног центра. У међувремену, градске службе су мењале одлуке, мењали су се и инвеститори - само је проблем остајао исти.

На судске одлуке које нико не поштује подсећа Богдан Вељковић, наследник земљишта и хотела "Српски краљ", који се некада налазио у том делу града.

Одлуку из 1991. године којом је земљиште дато на коришћење предузећу "Унион Инжињеринг" исте године поништио је Окружни суд. Пресудом Врховног суда утврђено је да се не може доделити већ изграђено градско грађевинско земљиште. Да се закон не поштује, на више фронтова и по више основа, годинама доказује Богдан Вељковић.

"Игноришу и детаљни урбанистички план да не могу да граде више од 30 хиљда квадрата, а они планирају да граде 58 хиљда. Зашто? Зато што се више гради, то има више вредности. Дакле, и ту крше закон", каже Богдан Вељковић, власник земљишта.

Поводом тог случаја огласио се и Уставни суд - не може, кажу, да се гради у деловима улица Цара Уроша и Рајићеве. Међутим, у Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре негирају да се тржни центар гради на јавним површинама, односно на две улице.

"У моменту одобрења за изградњу и пријаве радова радило се о грађевинском земљишту, у међувремену је дошла одлука Уставног суда којим је тај део плана којим се одваја јавно од приватног земљишта поништен практично", каже Александра Дамњановић, државни секретар Министарства грађевине, саобраћаја и инфраструктуре.

Инвеститори, у писаној изјави, не одговарају на наша питања, само наводе да су прибавили финансијска средства и све дозволе за изградњу тржног центра.

"Већ дуже време се радови не изводе, о чему је обавештена и републичка грађевинска инспекција. А такође постоји одредба у закону да, ако се радови не заврше, односно не изда употребна дозвола у року од пет година, онај који је донео решење може га поништити а, да за све време док се не изда нова грађевинска дозвола, инвеститор је дужан да плаћа порез на имовину као да је изградиоо објекат на том месту", каже Александра Дамњановић.

Са случајем Рајићеве упозната је и Европска комисија, а Богдан Вељковић каже да је спреман да правду тражи и пред судовима западних земаља.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 18. јул 2024.
32° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару