Законом против неодговорних послодаваца

Сталне инспекцијске контроле нужне су и у индустријској производњи. Министарство рада припрема Закон о осигурању од повреда на раду, који би неодговорне послодавце требало да примора да успоставе све неопходне безбедносне мере.

За безбедност и здравље радника држава треба да издвоји четири одсто БДП-а, а предузећа од пет до шест одсто инвестиционих улагања, препорука је Међународне организације рада коју је прихватила и Европска унија.

У контроли Фабрике боја "Питура" у Земуну, инспектори су упозорили на озбиљност ризика у раду са запаљивим материјалима. 

"У складишту Питура налазе се опасне материје и потребно је да, осим што су саобраћајнице означене, постоји и ограничење брзине, значи којом брзином можете да се крећете кроз ове саобраћајнице", каже инспектор рада Анђелка Долежал.

"Беохемија" за обавезне прегледе опреме за рад, контролу ваздуха у радној околини и лекарске прегледе 500 запослених, годишње издваја око 10 милона динара. Поред тога, четворо запослених организују и проверавају безбедност у самој компанији.

"Ту су урачунате обуке које спроводимо пре почетка рада запослених, у току рада и за време увођења нових средстава за рад и при увођењу нове опреме. Један од показатеља стања безбедности у нашој компанији је занемарљив број повреда у односу на број запослених", каже менаџер безбедности и здравља на раду "Беохемије" Вања Ђукић.

У иностранству, због оштрих прописа о заштити радника, фирме имају велике трошкове у случају повреде или професионалног обољења. Ти трошкови су и два и по пута већи од трошкова улагања у превентиву. У ресорном министарству припремају слична законска решења.

"Министарство рада је покренуло процедуру за доношење Закона о безбедности и здрављу на раду, где ћемо коначно регулисати правила како се нешто штити на раду али не само то, већ како се мери штета, како се и ко исплаћује штету да већ једном радник буде апсолутно осигуран", наводи министар рада, запошљавања и социјалне политике Александар Вулин.

Највећа препрека за већу безбедност радника је недостатак средстава. Једну мултинационалну компанију у Србији увођење неопходних мера заштите коштало је 2.000 евра по раднику, а годишње одржавање је 300 евра по запосленом.

Најчешћи недостаци у области заштите радника јесу непостојање акта о процени ризика, необученост за безбедан рад и неконтролисање исправности: средстава за рад, радне опреме и радне околине.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 19. август 2024.
27° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару