Читај ми!

Феромонске клопке спасавају Тару

На Тари постављањем феромонских клопки и уништавањем инсекта поткорњака спасено 60.000 четинара. Пројекат "Зелена Тара" реализује се уз помоћ Краљевине Норвешке.

У Националном парку Тара, у току је реализација пројекта на заштити шума од поткорњака "Зелена Тара", чији је донатор Амбасада Краљевине Норвешке. Норвежани, који су и сами имали проблем са тим инсектом, јер изазива сушење шума, за постављање ферономских клопки за те штеточине издвојили су око 65.000 евра.

Само у пролећном хватању поткорњака, у клопкама је ухваћено око 6,5 милиона јединки, које су могле осушити око 60.000 четинара на Тари.

"Нико од нас није очекивао нешто овако. Очекивали смо да максимално ухватимо у једном пражњењу до 500 поткорњака, у једној клопци. Међутим, ево у овој тегли овде, у једном пражњењу има 14.500 поткорњака", каже Миодраг Петровић, руководилац службе надзора НП Тара.

"То је класичан пример да после сушних година дође до градација сипаца. Једна од тих угрожених планина је Тара, друга су Дивчибаре, трећа Златибор, нешто мање Златар, Столови, Гоч, Копаоник. Све је то угрожено, где год има четинарске суме", каже проф. др Љубодраг Михајловић, Шумарски факултет.

Постављање клопки на Тари финансирала је Краљевина Норвеска, која се и сама, пре три деценије борила са поткорњаком.

"Ми смо тада потрошили око 20 милиона евра да сузбијемо поткорњак на површини два пута већој од Србије. Много средстава се може уштедети ако се раније приступи решавању проблема", каже Нилс Рагнар Камсваг, амбасадор Краљевине Норвешке

Превентивно, једна феромонска клопка се поставља на 15 хектара. Овог пролећа на Тари постављане су на сваки хектар, негде и чешће, у зависности од броја сувих стабала.

Осим клопки, нужно је и да власници шуме огуле кору са посеченог стабле и пања, где је идеална средина за поткорњаке.

"Потребно је, сигурно, бар две, три године, мозда и више, да се дође до неке равнотеже. Наравно, ми нисмо сами, поткорњаци имају и своје природне непријатеље", каже Марко Томић, координатор пројекта "Зелена Тара".

Већи број детлића био је први сигнал запосленима у Националном парку да је дошло до пренамножења поткорњака и, у ишчекивању њиховог летњег ројења, на Тари су постављене нове феромонске клопке.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 29. септембар 2024.
15° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи