Замке виртуелног пријатељства

У овом тренутку 500 милиона људи у свету има налог на најпопуларнијој друштвеној мрежи - Фејсбуку. Уз ћаскање са пријатељима, они осталим члановима друштвене мреже омогућавају увид у своје личне податке, фотографије, мисли, навике.

Поставља се питање да ли смо се, оног момента када смо отворили налог, заувек одрекли приватности.

Друштвена мрежа Фејсбук изузетно је популарна и у Србији - први смо у региону са четири милиона корисника.

Алармантно је то што је само мали број корисника свестан замки које их очекују на интернету, и да је свако одговоран за информације које оставља на својој страници, јер злоупотребу приватних података не може спречити ниједан правни систем.

Неки чланови мреже, управо су због онога што се нашло на њиховој страници, изгубили радна места или платили папрене судске одштете.

"Информације се могу злоупотребити, зато и бирам шта ћу стављати на ту друштвену мрежу, нисам читала упутства приликом отварања, али све и да јесам Фејсбук бих отворила јер је то потреба друштва", каже једна грађанка.

У почетку је Фејсбук био као игра, али је временом постао нешто "више од игре", тврде стручњаци.

"Фејсбук и право", књига Андреја Дилигенског и Драгана Прље, прва је у Србији која се темељно бави свим виртуелним замкама у савременом друштву и читаоцу објашњава судску надлежност у све бројнијим интернет споровима.

"У књизи је објашњено на које све проблеме и последице у пракси могу наићи корисници Фејса. Они нису ни свесни да само једним кликом миша могу доћи у проблем", каже Андреј Дилигенски, стручњак за ИТ право.

Аутори наглашавају да је Фејсбук заводљив, али и опасан, јер је немогуће правно регулисати сваку могућу ситуацију повреде права приватности корисника мреже. Зато сви морају сваког тренутка имати на уму да њихови најинтимнији подаци могу бити злоупотребљени и да не постоје ниједан закон и ниједан суд који то могу спречити.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 29. септембар 2024.
13° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи