Читај ми!

Потребна ефикасна унутрашња контрола МУП-а

Више од 70 одсто грађана не би пријавило корупцију у полицији, а готово исти проценат не зна ни коме би тако нешто могли да пријаве, показују резултати истраживања Београдског центра за безбедносну политику.

Истраживање показује и да међу полицајцима њих 75 одсто не би пријавило корупмпираног колегу.

За борбу против корупције у полицији потребан је ефикасан и независан надзор над доношењем одлука, транспаретност и одговорност појединаца ако се одлука не поштује али, на пример и транспарентне јавне набавке и запошљавање преко јавних конкурса у Министарству унутрашњих послова, сагласни се учесници скупа "Ризици од корупције у полицији и јачање интегритета полиције".

Директорка Београдског центра за безбедносну политику Соња Стојановић је, као реализатор пројекта Цивилно друштво против корупције у полицији, у оквиру којег је ова конференција организована, навела да грађани готово једнодушно имају утисак да полиција не говори о корупцији у својим редовима.

Зато не чуди податак, каже Стојановићева, да чак 70 одсто њих не би било спремно да пријави случајеве корупције у полицији, уколико би то подразумевало остављање личних података.

Истраживања, према њеним речима, показују да грађани и сами полицајци корупцију у тој служби препознају на четири нивоа: ситна, криминална, бирократска и политичка. 

Шеф делегације ЕУ у Србији Мајкл Давенпорт каже да постоји важан баланс између неопходне транспаретности и полицијских унутрашњих процедура.

"Потребно је разумевање и поштовање тога да неке информације морају бити поверљиве кад је то потребно, то није лак задатак и није нешто што се тиче само полиције или само Србије то су стално присутни изазови у свим нашим земљама и свим нашим полицијским јединицама", рекао је Давенпорт.

"Напредак у овим областима је важан у овој раној фази преговора с Европском унијом, јер поглавља која треба прво да се отворе, 23 и 24 конкретно, баве се и овом проблематиком. Препоруке које ће се чути уклопиће се у акциони план у вези с поглављима која се отварају у приступном процесу", додаје Давенпорт.

Саша Ђорђевић из Београдског центра за безбедносну политику каже да постоје два проблема.

"Први је цурење информација из МУП-а, а други је што полицајац може да ради после радног времена. То је све зато што није заснован адекватан систем управљања ресурсима и контрола није јака", објашњава Ђоршевић.

Начелник Сектора унутрашње контроле МУП-а Србије Милош Опарница каже да ће тај сектор ће "ићи на то да буде транспарентан и да у свим активностима обавести јавност".

Истраживање показује да је најтеже искоренити политичку корупцију, а да најмање знамо о бирократској корупцији.

Грађани су углавном сведоци ситне корупције и то пре свега у контакту са саобраћајном и граничном полицијом.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 18. јул 2024.
27° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару