Читај ми!

Дипломе 10.000 студената на чекању

Око 10.000 студената жали се на неажурност администрације и дуго чекање диплома. Руководство Београдског универзитета апелује на факултете да убрзају своје службе и поштују процес.

На неажурност администрације и дуго чекање диплома жали се велики број студената, око 10.000 њих. Руководство Универзитета апелује на факултете да убрзају посао и истовремено поставља питање како сходно новим законима очувати сараднике и квалитет наставе на Универзитету.

Процес издавања диплома је пре неколико година постао компликованији због тога што се више води рачуна о легалности и заштити њиховог издавања. То, међутим, кажу у Ректорату Београдског универзитета, не оправдава факултете што њихове службе не поштују тај процес, па дипломе десетак, углавном масовних факултета чека 10.000 студената.

"Чекам диплому већ две и по године. Неколико пута сам ишла и ја и моје колеге, никада нисмо добили прави одговор, зашто тих диплома нема", рекла је политиколог ФПН-а Драгана Биберовић.

"Немамо могућност да казнимо ниједан факултет. Немамо те законске могућности, ми нисмо интегрисани универзитет. Оно што нам је остало то је да апелујемо на управе факултета да испуњавају своје обавезе", каже Миодраг Поповић, проректор Универзитета у Београду.

Ништа мањи проблем није како, сходно новим законским одредбама, ове године ангажовати око 2.000 сарадника. Донете измене уредбе решиће тек десети део проблема, кажу на Универзитету.

"Уписали сте студента, морате да му омогућите да полаже испите, да слуша наставу, и да за то одбрани свој рад. А за то морате имати чланове комисије, а да би они били пуноправни, морате да склопите уговор", каже Поповић.

Како је рекао, други проблем који постоји су међународни уговори.

"Због прописа Европске заједнице, велика већина међународних уговора је тог типа да мора да их склопи Ректорат. А извршиоци ће бити наставници који не раде у Ректорату, него раде на факултетима. Да би били пуноправни извршиоци, морају да склопе уговор", објаснио је Поповић.

Универзитет има 50 таквих пројекта за које је потребно ангажовати неколико стотина људи.

"Ако се ти уговори не одобре, или Универзитет буде подвргнут санкцијама због непридржавања прописа, не остаје ништа друго него да се студенти испишу са курсева или да се откажу међународни пројекти", закључује проректор Поповић.

Број коментара 9

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 27. септембар 2024.
21° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи