Угрожен парк у Бањи Ковиљачи

Трулеж и гљиве напали дрвеће у парку у Бањи Ковиљачи. Од преосталих 960 стабала, већина је болесна и педесетак сувих треба посећи, кажу у Дирекцији за управљање и развој Бање Ковиљаче.

Парк у Бањи Ковиљачи, један од најлепших и највећих паркова у Србији, који се простире на око 40 хектара заштићеног подручја, на ивици је опстанка, преноси агенција Бета.

Према речима пејзажног архитекте из Дирекције за управљање и развој Бање Ковиљаче Бранка Милошевића, највећи проблем је што су дрвеће напали трулеж и гљиве.

У парку је пре четврт века било 1.660 стабала, навео је он и додао да је данас, од преосталих 960, већина болесна и да педесетак сувих треба посећи.

"Дрво изнутра трули и најчешће страда под теретом снега. Дешава се да стабло нема сувих грана, али му трули корен и може га извалити и слабији ветар", рекао је Милошевић за локалне медије.

У парку је још 1987. регистрован напад поткорњака, инсекта који се увлачи у дебло и једе га изнутра.  У највећој мери нападнути су борови, који су подложнији штеточинама а како се тада није ништа конкретно предузело, ова стабла су при крају животног века.

У последње време Дирекција за управљање и развој Бање Ковиљаче, почела је обнову и улепшавање парка.

"Постављен је систем за наводњавање зелених и површина под цвећем, покренута је расадничка производња, планира се садња 30.000 садница различитог цвећа - врста којима одговарају услови станишта, како се то не би више дешавало", навео је Милошевић.

Горњи део парка је под шумом - грабом, цером и буквом, а у доњем делу расте више од стотину врста, 30 четинарских, 49 лишћарских и око 30 врста жбуња, међу којима су и ретке врсте јединствене у Србији.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. октобар 2024.
12° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи