Слаб напредак људских права у Србији

Србија је током 2012. године мало урадила на побољшању људских права, иако је добила статус кандидата за чланство у Европској унији, саопштила је организација Хјуман рајтс воч. Слично је и у осталим земљама региона.

Невладина организација Хјуман рајтс воч саопштила је да је напредак Србије у поштовању људских права током прошле године слаб, и да је ситуација у региону слична.

У најновијем годишњем извештају о стању људских права у свету, та организација са седиштем у Њујорку, оцењује да је положај етничких мањина, посебно Рома, и даље несигуран.

Наводи се и да су новинари и даље суочени с непријатељским окружењем и поред извесног напретка у извођењу нападача пред лице правде, као и да је систем азила и даље слаб и преоптерећен.

Односи са Косовом и даље су напети, оцењује ХРВ и као пример наводи хапшења српских и албанских активиста и на Косову и у Србији, уочи избора у Србији 6. маја 2012. године.

На Косову током 2012. године није било значајног побољшања заштите људских права, а механизми за заштиту тих права и даље су слаби, оцењује ХРВ и истиче да су се тензије у северном делу Косова у неким случајевима претварале у насиље.

На Косову су Роми, Ашкали и Египћани и даље маргинализовани и дискриминасани, а правосудни систем је и даље слаб, с великим бројем заосталих предмета, пише у извештају.

Мали напредак у области људских права током 2012. забележен је и у БиХ, где је влада формирана тек након 14 месеци од избора.

Власти БиХ су, како се указује у извештају, пропустиле више рокова за неопходне измене Устава како би престала дискриминација мањинског становништва, Јевреја и Рома, а Роми су и даље жртве распрострањене дискриминације.

Неки избегли и интерно расељени који желе да се врате у своје домове, суочени су са препрекама и нема напретка у примени стратегије о повратку, наводи ХРВ и указује да су новинари и даље на мети претњи и напада.

Кад је реч о Хрватској, ХРВ оцењује да су хрватске власти предузеле значајне кораке ка побољшању суђења за ратне злочине пред домаћим правосуђем.

Програм за становање Србима којима су одузета власничка права, помогао је само у два случаја од преко хиљаду домаћинстава која су имала право на то, док систем азила није у стању да се носи с растућим бројем азиланата који углавном долазе из Авганистана и Сомалије.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 07. октобар 2024.
19° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи