Читај ми!

Дан без дуванског дима

Сваки трећи одрасли становник у Србији је пушач, као и свака четврта трудница. У скоро половини домаћинстава пушење је у потпуности дозвољено, па је овогодишњи слоган Дана без дуванског дима - "Домаћинства без дуванског дима".

Широм света и у Србији обележава се Дан без дуванског дима. Трећина одраслих становника Србије пуши, а у скоро половини домаћинстава пушење је у потпуности дозвољено, па је овогодишњи слоган "Домаћинства без дуванског дима".

Прошле године инспекција је на делу ухватила само 44 пушача. Тај порок био је наплаћен, па се у државну касу слило око 220.000 динара.

Где, када и како ће запалити цигарету, брига је готово свих пушача у Србији, а због живота под лупом, чини се да су постали далеко вештији.

Истраживања показују да на послу пуши свега 22 одсто грађана. Најпорочнији су, по истраживањима, код куће.

Јелена Гудељ Ракић са  Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" каже да 46 одсто домаћинстава у Србији даље дозвољава пушење у кући, док је у сваком трећем домаћинству пушење дозвољено само у неким просторијама.

"Пушење у кући чешће дозвољавају пушачи, а бивши пушачи углавном дозвољавају пушење у одређеним просторијама у домаћинству", каже Ракићева.

Ове године наплаћено је двоструко мање казни него пре само годину дана. Колико се закон примењује у престоници, проверава само 30 инспектора.

Начелник Санитарне инспекције града Београда Радослав Митровић каже да је обављено око 8. 800 надзора у различитим врстама објеката и да је том приликом наплаћено 28 мандатних казни по пет хиљада.

"То су казне које се наплаћују физичким лицима, а због различитих врста прекршаја судијама је прослеђено 44 захтева", каже Митровић. 

Статистика је и даље неумољива, сваки трећи одрасли становник у Србији је пушач, као и свака четврта трудница.

Сваке године више од пет милиона људи умре због срчаног и можданог удара, рака, плућних и других болести које су повезане с употребом дувана.

Деца су под посебним ризиком због изложености дуванском диму. Пасивно пушење код деце има бројне последице. Између осталог, чешће су инфекције дисајних органа, бронхитис и упала плућа.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 07. октобар 2024.
21° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи