Читај ми!

Помен жртвама Новосадске рације

Одата пошта жртвама Новосадске рације. Пре 71 годину, страдало је неколико хиљада Новосађана српске, јеврејске и ромске националности.

Поменом и полагањем венаца жртвама настрадалим у јануару 1942. године, када су мађарски фашисти убили и под лед бацили неколико хиљада житеља Новог Сада српске, јеврејске и ромске националности, обележена је 71. годишњица новосадске рације.

Помену жртвама, на платоу испред споменика "Породица" на Кеју жртава рације, присуствовали су и први потпредседник владе Србије и министар одбране Александар Вучић, заменик премијера републике Мађарске Тибор Наврачич, амбасадори Мађарске и Израела, градоначелник Новог Сада Милош Вучевић, председник Скупштине Новог Сада Синиша Севић, као и великодостојници Српске православне цркве, јеврејске заједнице Србије и исламске заједнице.

Градоначелник Вучевић подсетио је да је у Новом Саду и 1941. године у априлу било велико страдање грађана у којем је убијено више од 700 грађана Новог Сада.

"Рација од 21. до 23. јануара 1942. године је врхунац новосадске трагедије у којој су страдале читаве генерације, а под ледом је завршио цео један град", рекао је Вучевић, подсећајући да је једини грех жртава био то што су били друге националности.

Вучевић је нагласио да сећање Новог Сада на те жртве никада неће престати.

"Аманет који су нам те невине жртве оставиле је да негујемо суживот", рекао је Вучевић, нагласивши да би у будућности изгубили идентитет када би заборавили невине жртве из прошлости.

Први потпредседник Владе Србије Александар Вучић рекао је да је захвалан заменику премијера Мађарске зато што је дошао .

„Ово је важан дан не само за Новосађане, већ за све грађане Београда и Србије. Ми смо разговарали о унапређењу сарадње две земље и унапређењу пријатељства два народа. Уверен сам да је ово важна ствар за стабилност у региону и за конкретне потезе којима ћемо показати да наше две земље могу још боље да сарађују", истакао је Вучић.

У име јеврејске заједнице у Србији помен жртвама одржао је Исак Асијел, врховни рабин Србије.

Рабин Асијел је рекао да проблем загађења животне околине и свега онога што нас окружује не може бити решен док се не реши загађење у главама људи који верују да сила може донети добро. 

"Јеврејин верује у моћ вере, наде има за све нас само треба истрајати у тој вери", рекао је Асијел, који је са неколико примера доказао јеврејско веровање у моћ вере.

Епископ бачки Иринеј Буловић у име СПЦ одржао је помен жртвама рације и истакао да је те 1942. године било хладно, али да је већи лед био у срцима злочинаца и џелата који су као једину кривицу жртвама нашли то што су били Срби, Јевреји или Роми.

Историја је најбољи судија 

Владика Иринеј је нагласио да је историја најбољи судија и да су злочинци у историји остали записани као злочинци, а њихове жртве као невине жртве.

"Живимо у свету који не искључује понављање оног што се десило на овом месту. Такав однос где је лаж истина, а рат мир, поред Срба су још и више осетили Јевреји, јер сада има оних који тврде да се холокауст није десио него да су то Јевреји сами учинили", рекао је владика Иринеј.

"Окупљање у овом броју и овом заједништву говори да има наде", нагласио је епископ бачки, додајући да Срби никада нису злочинце изједначавали са народом којем су припадали.

Владика Иринеј је истакао да је прошао период прећуткивања жртава рације и да рација више није табу тема, као и да се данас може слободно говорити о приближно тачном броју жртава.

"Никада више рација неће бити забрањена и прећуткивана тема већ ће бити оно што нас учи вери, нади и љубави", истакао је Иринеј, додајући да му је драго да комеморацији по први пут присуствују и представници исламске заједнице, и што су ту и високи функционери мађарске владе који "заједно са нама осуђују злочин".

Владика Иринеј је рекао да му је такође драго што је градска власт у Новом Саду прихватила прошлогодишњи предлог Епархије бачке да се на Штранду постави спомен плоча у знак сећања на жртве рације, а уједно је најавио да би следеће године на том месту требало да буде постављен и споменик.

На крају церемоније обележавања годишњице рације венце на споменик жртвама рације "Породица" положили су заменик премијера Мађарске Тибор Наврачич, амбасадор Израела Јосеф Леви, представници јеврејске заједнице Србије и јеврејске општине Нови Сад, у име града Новог Сада венац је положио председник Скупштине Синиша Севић а венац су положили и представници потомака жртава рације.

Први потпредседник владе и министар одбране Александар Вучић и градоначелник Новог Сада Милош Вучевић са брода речне флотиле војске Србије положили су венац у Дунав.

У оквиру обележавањa годишњице Новосадске рације меморијално друштво "Рација 1942" организовало је симболични "Марш живих" у знак сећања и поштовања на жртве тог масовног злочина мађарских фашиста у Другом светском рату.

После комеморације грађани су се окупили испред Соколског дома у центру града одакле је кренуала колона. На том месту је током рације био сабирни центар за новосадске Србе, Јевреје, Роме као и припаднике других нација који су потом убијани.

 

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 14. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње