Читај ми!

Срби у мировним мисијама

За учешће у мировним мисијама пријавило се готово десет пута више кандидата. Тренутно је 109 припадника Војске Србије распоређено у Конгу, Либерији, Обали Слоноваче, Кипру, Либану, Уганди и на Блиском истоку. А они који су већ били, ишли би опет.

Током 2012. године Србија је учествовала у шест мировних операција под окриљем Уједињених нација и две операције Европске Уније. Годишњим планом употребе Војске Србије и других снага одбране у мултинационалним операцијама ван граница Србије у 2013. години, предвиђено је учешће у истим мисијама али са два пута више људи и готово четири пута више средстава за њихову обуку и опремање.

Тренутно је 109 припадника Војске Србије распоређено у мировним мисијама у Конгу, Либерији, Обали Слоноваче, Кипру, Либану, Уганди и на Блиском истоку. А они који су већ били ишли би опет. Мајор Никола Грковић провео је пола године у Чаду у саставу норвешког контингента.

"Наш задатак била је помоћ локалним докторима у извршавању њихових задатака, с тим што смо одлазили у локалну болницу и обављали прегледе локалних пацијената. Мој задатак је био да водим рачуна о докторима и сестрама", рекао је мајор Никола Грковић. 

Мајор Дамјан Марковић годину дана био је посматрач у Обали Слоноваче.

"Није наше да раздвајамо, нити да миримо, нити да било какве значајне одлуке доносимо. Обавеза војних посматрача је само да сниме стање, да прикупе утиске, податке и да те податке доставе Уједињеним нацијама", каже мајор Марковић.

У 2012. у мултинационалним операцијама учествовало је 233 припадника Војске Србије на 113 позиција. За њихову припрему, обуку и опремање потрошено је 330 милиона динара.

За 2013. годину планирано је учешће 474 војника на 326 позиција. Планирани трошкови су милијарду и 210 милиона динара, а Уједињене нације ће од тог износа надокнадити 450 милиона динара.

Интересовање за учешће у мировним операцијама веома је велико што показује податак да се за једно место пријави 10 до 12 кандидата.

"Корист је огромна и вишеструка, прво, наше припаднике оспособљавамо у реалним амбијентима, обука је доста скупа али захтева врхунско оспособљавање, друго, упознају друге људе, културе и треће, имају тај бенефит јер примања у мисијама нису нимало безначајна", каже пуковник Јелесије Радивојевић начелник Центра за мировне операције.

Плата је неколико пута већа него у Србији, али је ипак мања у поређењу са мировњацима из других земаља.

Центар за мировне операције Војске Србије постоји од 2003. године. Осим припадника Војске Србије ту је одржана обука и за припаднике оружаних снага других земаља. Ту се за учешће у мировним мисијама УН обучавало више од 200 припадника оружаних снага из 17 земаља. 

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 15. новембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње