уторак, 25.12.2012, 19:30 -> 08:05
Нова метода операције срца
Тим кардиолога у Институту "Дедиње" уградио први био разградиви стент пацијенту са запушеном артеријом. Стент се после две године разграђује, оставља здрав крвни суд и отклања најчешћи узрок инфaркта.
Само три месеца после увођења нове методе ширења коронарних крвних судова у свету - први биоразградиви стент уграђен је пацијенту на "Институту за кардиоваскуларне болести Дедиње". Од металних стентова претходне генерације разликује се по томе што се после две године разграђује, оставља здрав крвни суд и отклања најчешћи узрок инфаркта. Екипа РТС-а снимила је ту интервенцију која је велико достигнуће у лечењу срца.
Нову методу лечења применио је тим кардиолога београдског Института "Дедиње". Пацијенту, којем је пре пет година уграђен метални стент - лекари те установе до сада су уградили пет имплантата. Нова метода право је решење, јер ни обичан стент ни бај-пас не би помогли лечење оштећења предње артерије.
"За разлику од класичних стентова биоресоптивни стент фактички идеално би било уградити код младих где очекујемо поновне интервенције на крвном суду и код дисталних лезија, где су лезије практично при крају крвног суда и непогодне за бајпасирање или за стентирање металним стентом", каже интервентни кардиолог Института "Дедиње" Љупче Манговски.
Реч је о четвртој генерацији стентова, новом искораку у лечењу коронарних болести. Ишчезавање импланта враћа природну функцију крвном суду, оставља могућности лечења убудуће и примену нових хируршких процедура.
Управник Службе за инвазивну кардиоваскуларну дијагностику и терапију на Институту "Дедиње" Драган Сагић каже да је стент метална спирала која се уноси у крвни суд на балону и преко ње је нанет лек.
"Ради се о једном посебном носачу који има на себи лек и тај носач нестаје за две године. Суштинска предност ове методе је да ви после две године практично на том месту где сте лечили стенозу крвног суда коронарне артерије немате више носача", каже Сагић.
Србија је на трећем месту у Европи по смртности од болести срца. Процењује се да сваког сата од тих болести умре шест особа.
Да ли ће уградња најсавременије генерације потпора АБСОРБ-а, за пацијенте којима је неопходна таква интервенција постати део редовног програма зависи најпре од материјалне ситуације - цена једног имплантата је око три и по хиљаде евра, док метални стент обложен леком кошта око хиљаду евра.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар