Реконструкција КЦС крајем следеће године

Крајем наредне године коначно би требало да почне реконструкција Клиничког центра Србије. Директор КЦС Миљко Ристић најављује изградњу још једне куле, за шта тек треба да се набави новац. Приоритети за наредну годину: трансплантације и скраћивање листа чекања.

Радови на реконструкцији Клиничког центра Србије почеће крајем наредне године, а осим постојеће куле где се налази Поликлиника, градиће се још једна за коју тек треба да се прибаве средства, саопштио је в.д. директор Клиничког центра Србије Миљко Ристић.

Према Ристићевим речима, новца за реконструкцију постојеће куле има, али нема средстава за неопходну технику, мониторе, респираторе. За те сврхе неопходно је издвојити још 200 милиона евра, као и новац за изградњу нове куле.

''Реконструкцијом је предвиђено да се у кули КЦС налази 500 кревета, што неће бити довољно да задовољи потребе свих медицинских служби, а пре свега служби Ургентног центра, тако да је неминовно да се зида и друга кула", рекао је Ристић.

За разлику од многих здравствених установа које грцају у дуговима, проф. Миљко Ристић је рекао да би КЦС средином фебруара наредне године бити у плусу од око десетак милиона евра.

В.д. директора КЦС-а поручио је да ће приоритети ове здравствене установе у наредној години бити трансплантације срца, бубрега и јетре, да је то огроман посао који захтева организацију великог броја људи. Остварена је сарадња са установама у Загребу, Лондону и Паризу које се баве трансплатацијама ових органа и лекари из Клиничког центра иду на едукацију у ове центре.

Ристић је као велики проблем истакао листе чекања, а најдуже су оне за операције катаракте.

Како каже, годишње у Србији потребно да се уради око 10.000 операција катаракте, а да се у Клиници за очне болести уради скоро половина.

''Проблем са листама чекања на операције катаракте је државни проблем и може се решити само ангажовањем капацитета и у другим градовима'', сматра в.д. директора Клиничког центра.

Проблем су и предуге листе чекања за магнетну резонанцу, за коју није испуњена планирана норма за ову годину. Разлози за то су грађевински радови, а други је финансијске природе и то што нема довољно материјала који се користи за магнетну резонанцу.

''Њима је одобрен материјал за само три радна дана у недељи, а директор овог центра, професор Влада Обрадовић тражио је додатна средства да магнетна резонанца може да ради четири дана у недељи. Оптимално је да се ради пет дана у недељи", нагласио је Ристић.

Директор Клиничког центра истиче да анализе показују да су клинике и центри испунили план за ову годину, а да је, како каже, "фрапантно колико су подбацили амбулантно-поликлинички прегледи".

"Од 30 установа, 13 није испунило предвиђен план који су сами поставили 2011. године за 2012. годину. Обављено је око 50.000 прегледа мање за све гране медицине у КЦС него што су планом предвидели њихови руководиоци", навео је Ристић.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 17. новембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње