Две хиљаде радио-аматера помагало у одбрани земље

И радио-аматери су обележили 20 година од почетка НАТО бомбардовања. Пре две деценије успостављена је ратна радио-мрежа за опасност којом су радио-аматери учествовали у одбрани земље. Поново су сви били на истим фреквенцијама.

Прошло је 20 година од НАТО бомбардовања, а Драган Антонић добро се сећа тог 24. марта 1999. године. И наредна три месеца памтиће заувек. Дежурало се 24 сата и увек је неко био на фреквенцији.

"Може се рећи да је било догађаја толико да су један други сустизали, али неке ствари човек доживи бурније и са већим осећајем туге, као што су погибије многих цивила, да не причам о погибији деце које су нас посебно потресале. Бомбардовање зграде РТС-а је било крајње шокантно и трагично, ми то једноставно нисмо могли да схватимо да неко из чиста мира убије толике људе само зато што раде свој посао", каже Драган Антонић, председник Клуба радио-аматера Нови Београд.

Када је успостављена ратна радио-мрежа за опасност укључили су се радио-аматери из свих крајева земље. Добривоје Јовичић тада је био на службеном задатку у Призрену.

"Памтим догађај када се ракета неексплодирана закуцала поред самог центра у неких три сата ноћу. Други догађај је била најава да ће да бомбардују репетитор који је радио изнад нас и били смо у ситуацији да имамо само пет минута да напустимо локацију. У року од пет-шест минута напустили смо локацију и после удаљавања од неколико стотина метара наступило је дејство после кога да нисмо напустили остали бисмо дубоко под земљом", истиче Јовичић.

У радио-мрежи је учествовало више од 2.000 радио-аматера. Када је успостављена ратна радио-мрежа за опасност радио-аматери су узели директно учешће у одбрани земље. Савез радио аматера Србије је за то добио орден за заслуге у одбрани тадашње СРЈ.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 22. новембар 2024.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње