"Ратне приче са Кошара", филмом против заборава

Премијера документарно-играног филма "Ратне приче са Кошара" јуче је била најгледанији телевизијски садржај. На Првом програму РТС-а тај филм гледало је 1.476.000 људи, скоро трећина телевизијске публике у Србији. Само на РТС-овом Јутјуб каналу, филм је за 24 часа имао више од 100.000 прегледа. Филм је пре тога приказан и у препуној сали Дома гарде на Топчидеру.

Пре телевизијске премијере, прича о 67 дана борби за караулу Кошаре, приказана је учесницима борбе и члановима породица погинулих бораца. Сцене борби рађене су и на основу сведочења 70 оних који су, пре 20 година, као младићи бранили караулу.

"Срамота ме je што сам жив кад видим младост која је остала на Кошарама и на Косову и Метохији", рекао је пуковник Душко Шљиванчанин, командант 53. граничног батаљона 1999. године.

Резервни мајор некадашње 63. падобранске бригаде Драгиша Љубеновић био је затечен тиме колико га је погодио филм, јер претходних година није толико о томе размишљао.

"Били смо 20 година скрајнути, нико није ништа питао, никог није ништа интересовало, чак је почетком 2000-их било покушаја да се створи негативна слика о нама", рекао је мајор Љубеновић.

Ратне приче с Кошара хронолошки прате нападе припадника ОВК, Војске Албаније уз подршку НАТО снага на караулу, све до повлачења Војске Југославије с Космета након Кумановског споразума. Филм је сниман у копродукцији РТС-а и Застава филма.

Ауторка филма Слађана Зарић је рекла да је тужна али и поносна.

"Порука целог овог филма и свега овога, ја то говорим у име РТС-а али и Министарства одбране, јесте једна захвалност и јесте да ако 20 година нисмо говорили 'хвала', мислим да је крајње време да се не једног дана, не једну годину, него наредних деценија захваљујемо тим људима за оно што су урадили", рекла је Зарићева.

Потпуковник Горан Иконић, директор Војнофилмског центра "Застава филм", рекао је да су хтели да дочарају голготу хероја са Кошара.

"Мислим да смо постигли циљ, да смо успели на један мали начин да дочарамо целу голготу и пакао тих Кошара и те одсудне борбе за комад земље наше територије", навео је Иконић.

Битка на Кошарама постала је симбол одбране државне границе. У борбама које су трајале од 9. априла до 14. јуна 1999. погинуло је 108 припадника Војске Југославије.

РТС ће филм поново приказати у петак у 22 часа на Првом програму.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 27. јун 2024.
21° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару