Иза успеха Британаца на Играма у Рију стоји - лутрија!

Велика Британија на Олимпијским играма у Рио де Жанеиру заузела је друго место по броју освојених златних медаља, а како оцењују аналитичари, то је резултат системског улагања државе у спорт. Са 27 златних од 67 медаља Британија је друга у свету по броју злата после САД.

По броју медаља Британија је међу водећим у свету, после САД са 121 и Кине са 70 одличја, међутим, Велика Британија има једну златну медаљу више од Кине.

Иза таквог британског успеха не стоји "револуција" у начину тренирања или технологији већ новац Националног лутријског фонда и "старих добрих" пореских обвезника, оцењују аналитичари.

Како пише Асошиејтед прес, финансирањем из фонда Државне лутрије подстакнута је трансформација британског спорта. Наиме, од сваке Лото уплате одваја се две фунте за врхунски спорт.

Британија је две деценије после олимпијског краха и дебакла на Играма у Атланти, када је освојила само 15 медаља, од којих свега једну златну, израсла у спортску супер силу захваљујући системском улагању државе у спорт.

Влада и лутријски фонд потрошили су стотине милиона фунти на успех у спорту у последње две деценије.

Председник УК Спорта и тренер британског тима у једњу на три олимпијаде Род Кар сматра да је за данашњи успех британског спорта заслужна пропаст на Играма у Атланти 1996. У време Атланте, рекао је за агенцију АФП Кар, закон о лутрији ишао је у парламент и тек годину дана касније створена је основа за рад на успеху. 

УК Спорт је организација британске владе за развој олимпијског и параолимпијског спорта у земљи.

Према проценама британских медија, влада је пре Игара у Атланти трошила само пет милиона фунти годишње за финансирање олимпијских спортова. Сума је нарасла на више од 50 милиона фунти у четири године пре Олимпијских игара 2000. године у Сиднеју, када је Британија узела 28 медаља.

Пре Олимпијских игара у Лондону 2012. Британија је трошила више од 80 милиона фунти годишње и њени спортисти освојили су 65 медаља и сврстали се на треће место у свету по броју медаља.

Кар каже да је успех у Рију делом и "наслеђе игара у Лондону" и указује на значај чињенице да је Британија била домаћин Олимпијских игара.

"Док се крајем деведесетих помало веровало и у судбину, почетком трећег миленијума веза између медаља и финансирања постала је очигледна", истакао је Кар.

Више него добри резултати Британаца на Олимпијским играма у Рију пренели су се и ван сфере спорта. Британски тим постао је "главни фактор уједињења" након политичке олује коју је изазвала одлука Британије да изађе из ЕУ, каже Кар.

"Спортски успех може да подигне национално расположење и то се види из писања медија", рекао је Кар.

Међутим, УК Спорт се нашао на удару критика због финансирања ограниченог на спортове који доносе медаље док су неки други, попут кошарке, популарне међу младима у предграђима, остављени да се сами сналазе.

Напомињући да се финансирање спорта "не повећава због успеха", Кар је одговорио да УК Спорт не може да финансира сваки пројекат. Сума која стиже од пореских обвезника је фиксна, а финансирање из лутрије зависи од тога колико се људи коцкају.

"Наш приступ је опрезан јер средства вероватно неће бити већа", напоменуо је Кар.

"То значи да ако желимо да укључимо у систем неки спорт који је добар на пример за социјалну инклузију, морамо да узмемо новац од спортова који доносе медаље. То захтева веома тешке одлуке и може да буде контроверзно, с обзиром на наш циљ да доносимо медаље", истакао је председник УК Спорта. 

"Нико није рекао да је у нашем делокругу социјална инклузија. Наш делокруг је да стварамо хероје и хероине на олимпијским и параолимпијским играма, што радимо заиста добро", закључио је Кар.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 21. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње