Читај ми!

Година раста, резултата и нових темеља: Рагби Србија у 2025. показао снагу и правац

Година 2025. остаће уписана као једна од значајнијих у новијој историји српског рагбија. Била је то година резултатског искорака, организационог јачања и јасног опредељења ка развоју – од сениорске репрезентације, преко млађих селекција, до домаћих такмичења и едукације кадрова.

Рагби савез Србије ушао је у годину са јасном идејом: укључити што више људи у рагби и поставити стабилне темеље за будућност. Резултати на терену и ван њега показали су да је тај правац био исправан.

Репрезентација у рагбију 15: Прекид негативних низова и нова енергија

Први део сезоне обележиле су две изузетно важне победе националног тима у рагбију 15.

Репрезентација Србије је у гостима савладала Турску резултатом 28:12, чиме је прекинут дуг низ пораза и екипи враћено неопходно самопоуздање. Та победа била је много више од освојених бодова – представљала је потврду да се континуитет рада и стрпљење исплате.

Убрзо је уследио још један историјски резултат. На домаћем терену, на стадиону БСК Борча, Србија је савладала Бугарску са 44:28 и остварила прву победу против овог ривала још од 2004. године. Публика је имала прилику да види офанзиван, модеран рагби и репрезентацију која јасно показује напредак.

Такмичење у сезони 2024/2025 Србија је завршила као другопласирана у групи са освојених девет бодова, што је представљало чврсту основу за наставак циклуса.

Јесен за памћење: Нова репрезентација, нови ритам, велики резултати

Јесен је донела почетак новог репрезентативног циклуса, а старт је био више него импресиван.

Србија је у гостима декласирала Мађарску резултатом 59:26, остваривши једну од најубедљивијих победа у историји националног тима. У другом мечу, пред домаћом публиком на главном терену Градског стадиона у Панчеву, Словачка је савладана са убедљивих 52:12.

Година је завршена са укупно 10 освојених бодова и деобом првог места на табели са селекцијом Аустрије.

Овакав учинак јасно је показао да Србија улази у нову фазу развоја, са амбицијама које превазилазе пуко учествовање.

Велики печат раду репрезентације дао је селектор Морис Лоуг, који је унео значајне новине у систем рада. Игра је видно убрзана, темпо подигнут, а Србија је дошла до нивоа на којем је и утакмица са „само“ 28 постигнутих поена оцењена као најнеефикаснија – податак који довољно говори о офанзивном потенцијалу тима.

Рагби 7: Стабилност, борба и европска сцена

Национални тим у рагбију 7 остварио је запажен резултат на турниру у Андори, где је заузео пето место.

Репрезентација је остварила четири победе – против Малте, Финске, Кипра и Бугарске – док је једини пораз доживљен од Аустрије, који је Србију коштао пласмана у полуфинале. Упркос томе, приказана игра потврдила је стабилност и конкурентност на европском нивоу.

Јуниорска репрезентација у рагбију 7 наступила је на турниру Европског првенства у Будимпешти, где је освојила четврто место. Победивши домаћина Мађарску и уписавши три пораза, млади репрезентативци стекли су драгоцено међународно искуство које ће имати значајну улогу у њиховом даљем развоју.

Повратак у Регионалну лигу и снажна домаћа сцена

Од ове године Србија се поново такмичи у Регионалној лиги, изузетно важном развојном такмичењу.

Такмичење је отворено победом против Зенице, док су порази забележени у гостима против регије Далмације и на домаћем терену против регије Љубљана. Упркос резултатима, учешће у Регионалној лиги представља велики корак напред у смислу јачине утакмица и развоја играча.

Посебно узбудљиво било је у домаћим такмичењима. У пролећном делу сезоне реактивирано је Првенство Србије, једно од најзанимљивијих у новијој историји. До последњег кола није се знало које ће екипе изборити пласман у плеј-оф, што је додатно подигло интересовање публике.

У великом финалу, БРК Црвена звезда је савладала РК Рад резултатом 25:18 и освојила титулу првака Србије.

Финале је одиграно у оквиру Финалног викенда Рагби савеза Србије, током којег су играна финала свих узрасних категорија – од петлића до сениора. Финалним утакмицама присуствовало је око 2.000 гледалаца, што представља снажан сигнал раста интересовања за рагби.

Рагби 7 у Србији и Куп такмичења

У сезони рагбија 7 одигран је велики турнир националног првенства, на којем је учествовало чак девет екипа.

Титулу првака Србије освојио је РК Партизан, који је славио у свим мечевима на турниру. Посебан значај имао је и меч у рагбију 7 за даме – још један важан корак ка развоју женског рагбија у Србији. Домаћин турнира био је РК Динамо 1954.

У јесењем делу сезоне започела је нова сезона Суперлиге, Купа Србије и такмичења у млађим категоријама.

У финалу Купа Србије, РК Рад је савладао Партизан резултатом 27:18 и освојио трофеј.

Финални викенди организовани су у сарадњи са клубовима – у пролећном делу домаћин је био РК Рад, док су јесење завршнице организовали РК Борац Старчево и РК Динамо 1954.

Едукација, развој и ширење базе

Током године посебан акценат стављен је на едукацију кадрова.

Након неколико година Србија је поново добила лиценциране едукаторе у кључним областима – за тренере, судије, снагу и кондицију, као и прву помоћ у рагбију. Овај корак има дугорочан значај за квалитет рада у клубовима и безбедност играча.

Поново је покренут и пројекат „GET INTO RUGBY“, кроз који су на више локација одржане презентације овог витешког спорта. Пројекат је дао конкретне резултате – неколико клубова значајно је повећало број чланова, а посебно се истиче оснивање РК Борча, који је кроз презентације привукао више од 40 младих играча. Активирана је и Зимска лига, са првим турниром организованим управо у Борчи.

У оквиру Рагби савеза Србије формирана су и два нова тела – Медицински комитет и Комитет за снагу и кондицију, чиме је додатно унапређена системска брига о играчима.

Поглед унапред

Почетком године Александар Михајловић преузео је улогу директора рагбија, а његово искуство и енергија значајно су допринели богатом календару активности и јаснијој структури рада.

Основна идеја рада Рагби савеза Србије у 2025. години била је једноставна и јасна – укључити што више људи у рагби, кроз игру, едукацију, организацију и заједницу.

Година иза нас показала је да српски рагби иде напред – корак по корак, али са чврстим темељима.

Захвалност иде свим играчима, тренерима, судијама, волонтерима, клубовима и партнерима који су дали допринос једној изузетно садржајној години.

Предстоје нова сезона, нова предсезона и нови изазови.

Једно је сигурно – видимо се ускоро на терену!

петак, 02. јануар 2026.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом