Удовичић: Истрајаћемо у приватизацији, али и заштитити спорт

Сумирајући резултате у првих годину дана рада, министар омладине и спорта Вања Удовичић каже да није презадовољан урађеним, али истиче да су многи зацртани циљеви испуњени. Удовичић тврди да ће у процесу приватизације српски спорт бити заштићен.

Министар омладине и спорта Вања Удовичић истакао је да не може да буде презадовољан урађеним у претходних годину дана, али да је упркос тешкој економској ситуацији спроведено све што је било зацртано, па и више од тога.

"Спортски резултати то највише говоре, можда нисмо директно увезани у њих, али препознали смо неке спортове који до сада нису били у првом плану и то су нам вратили резултатима. Посебно бих нагласио да се спортистима ништа не дугује, исплаћена су сва национална признања, испоштоване жеље сваког од 91 савеза, био сам спортиста, знам колико се раније дуговало, а на данашњи дан ништа" рекао је Удовичић у интервју Танјугу сумирајући резултате у свом ресору поводом годину дана рада Владе.

Он је посебно издвојио инфраструктурне пројекте широм земље.

"Отворили смо атлетски стадион у Вршцу, гимнастички центар у Костолцу, на пола пута смо у изградњи атлетског стадиона у Новом Пазару, атлетске дворане у Београду, која ће да буде готова до краја године. Ту је едукациони центар у Кањижи за кајакаше, пошто је Сегедин преузео примат и желимо да имамо центар у Србији".

Министар апострофира и оно што је урађено у интересу "обичних грађана".

"Отворили смо много отворених терена, трим стаза, желимо да спорт постане приступачан за све, да сваки грађанин осети помак, да грађани све те објекте кориште бесплатно", рекао је Удовичић.

Када је у питању сектор омладине Удовичић је издвојио неколико пројеката који имају за циљ да припреме младог човека за посао након школовања како би могли да размишљају о лепим стварима, заснивању породице, а не о дугогодишњој пракси "замене индекса за пасош".

"Затворили смо четири конкурса, јавило се преко 200 омладинских организација и добило средстава, у сарадњи са ГИЗ обучили смо 58.000 младих, раде се пројекти на смањењу незапослености, разговарамо са највећим компанијама и то показује бригу Владе и МОС-а. Не можемо директно да запошљавамо никог, али можемо да припремамо младог човека, да га каријерно водимо и спремамо за посао".

Удовичић је открио да га је посебно обрадовао пример из Ужица.

"Посебно смо поносни на пројекат развоја дефицитираних занимања и преобука заваривача и торњаша где смо запослили 100 људи. Недавно ме обрадовао позив пет младих људи који су остали у Ужицу, имају посао и могућност да формирају породицу у свом граду и желе да будем њихов гост. То је пут, а не да омладина размишља о замени индекса за пасоше и одлазак у иностранство", истакао је Удовичић.

Приватизација и заштита српског спорта

Према његовим речима позитивни примери су и повратак Међународног сајма спорта, који је имао рекорду посећеност, враћање неких институација које су биле у нерегулисаном односу, попут Караташа, што је одговора однос према буџетским средствима.

"Постоје и сфере у којима је могло више и боље, свакако најзанимљива од њих је приватизација у спорту, која се дуго очекује и која је по многим мишљењима једини пут. Од 2011. године и доношења закона није спроведена ниједна приватизација, то није добро, а опет због свих спецификума које носи спорт радимо све да би се заштитио интерес спорта. Тренутно смо у јавној расправи нацрта Закона о спорту, који је формално нов, а у суштини се раде измене и допуне постојећег, пошто прелазимо 50 одсто чланова који се мењају", објаснио је Удовичић.

Како је навео, имамо 25 година дугу историју бављења овим проблем и важно је што је ова Влада истрајна у намери да истраје.

"Лично сам разговарао са многим стручњацима, добили смо и писмене потврде свих Савеза да су за приватизацију, а Министарство привреде формирало је радну групу са релевентним људима из привреде, финансија, министарства рада, МОС-а, локалне самопураве, Дирекције за грађевинско земљиште и очекујем ускоро, за месец-два, да се изађе са предлогом, а потом иде на јавну расправу, коју тако широка тема мора да прође".

Удовичић наводи да се због спецификума спорта, различитости клубова, није могуће определити само за један вид, али да би све могло да се стави под један израз - професионализација спорта.

"Обишао сам 12 земаља које су спровеле приватизацију и које су не тако давно биле у сличној ситуацији као ми. Не можемо се угледати на запад, оне нису имали друштвени капитал, па га пребацивали у приватни, али планирам да ускоро одем у Шпанију, јер се овде људи често позивају на њихов модел. Већ сам разговарао са представницима Барселоне, у плану са разговори са Мадридом. Најважније је да заштитимо српски спорт, јер и кад уђете у приватизацију спорт мора да живи", јасан је Удовичић.

Као некадашњи дугогодишњи репрезентативац и капитен ватерполо селекције Удовичић је најавио и доношење правилника који ће регулисати визуелни идентитет српских националних тимова како би се направио култ репрезентације.

"Мора да се зна на који начин се користи химна, грб, дрес... Не желимо да приватне компаније формирају изглед дреса и да се склања име држава. Ја сам од оних који су играли за Југославију, СЦГ и Србију и само су донекле, док смо били Југославија, људи одмах могли да препознају одакле долазимо. Наши спортисти нису идоли само деци у Србији него и деци широм света. Иницијатива је потекла из ОКС, а наишла је и на велико одобрење председника државе. Желимо да направимо култ репрезентације, зна се колики то значај носи и колико је сваком спортисти важно да игра за репрезентацију", рекао је Удовичић.

Следеће године на програму су Олимпијске игре у Рио де Жанеиру, а Удовичић каже да је за почетак изузетно важно да српски тим буде бројнији него на претходним Играма у Лондону и верује да је реално да се освоји седам-осам медаља, што је двоструко више него 2012. године.

"Држава препознаје значај ОИ, моје мишљење је да можемо до седам-осам медаља, то је и премијер најавио и мислим да није нереално. Као ватерполиста уверен сам да је дошло време за злато, мислим да су момци стасали, што је и показало ЕП у Будимпешти. На ватерполистима је увек највећи притисак, ја сам као капитен често говорио да то није поштено и сада као министар урадићу све да са екипе скинем тај притисак. Велика екипа мора да зна да носи тај терет на леђима, али полако, прво да се момци пласирају у Рио, па онда да се прича о медаљи", закључио је Удовичић.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 16. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње