недеља, 22.02.2015, 09:45 -> 14:15
štampajПриватизација, кључ за оздрављење српског спорта
Министарство привреде недавно је формирало радну групу која ће се бавити приватизацијом спортских клубова. Један од првих задатака је израда закона. Иако је министар спорта недавно рекао да очекује почетак процеса професионализације клубова, већ у овој години, поједини стручњаци нису оптимисти.
Једино решење за оздрављење српског спорта је приватизација, кажу у Влади. Чини се да смо јој корак ближе. Недавно формирана радна група Министарства привреде имала је и први састанак.
Државни секретар у Министарству спорта и омладине Предраг Перуничић се нада да ће у скорије време направити један текст који ће послати влади и премијеру који ће касније ићи у процедуру.
Поједини стручњаци сматрају да је компликовано донети политичку одлуку да се спорт приватизује, јер су клубови потенцијални резервоари гласача, а у њиховој управи седе и политичари.
Консултант за страна улагања Милан Ковачевић рекао је да није тако не би се они могли толико задужити, они би и раније покренули тај поступак и самоиницијативно да се њихове финаснсије доведу у ред и буду одрживе.
"Кад се они приватизују, они ће постати један пословни подухват који је подложан нормалном опорезивању, који има нормалан приступ банкама и тако даље", навео је Ковачевић.
У једном од највећих клубова, ФК Црвена звезда, кажу да јесу за приватизацију и да њихови навијачи то разумеју. Тврде да они као удружење грађана не би задржали већински удео у власништву.
"Код нас то није релано пре свега из финансијских разлога, да би нама више одговарао власник који има већи удео, али уз такозвану златну акцију клуба, а то значи да неке одлуке не могу да се донесу без клуба нпр. неке ствари везане за традиционално функционисање клуба, за рад школе, боје дресова и тако редом", рекао је члан Управног одбора ФК Црвена звезда Божидар Церовић.
Иако су у минусу 52 милиона евра, уверавају да државу не коштају, јер половину прихода, кажу, остварују од спонзорства, највише руског "Гаспрома".
Члан Управног одбора ФК Црвена звезда Божидар Церовић каже да су републичка, градска, општинска каса последњи динар уплатили у Звезду 1959. године.
"Од наших предузећа су мали спонзори углавном, са јавним предузећима мислим да и немамо ниједан спонзорски уговор", истакао је Церовић.
Ипак, нису нам дали списак са новчаним износом који су добили од спонзора прошле године. У ФК Партизан нису желели ни да говоре о приватизацији. Иако се клубови не финансирају из републичког буџета, то не значи да грађане не коштају, кажу у Министарству спорта.
"Држава помаже тако што локалне самоуправе дају клубовима новац, из јавних предузећа, то је новац да кажем пореских обвезника, свих грађана, из јавних предузећа која су опет у државном власништву", рекао је Перуничић.
Стручњаци саветују да би клубови већ требало да се припремају за приватизацију и да буде јасно шта од имовине поседују. То се, кажу, посебно односи на Партизан, јер је ситуација око стадиона још неразјашњена, и Звезду која је само корисник земљишта на којем је стадион. Закључују - ко нема имовину неће бити интересантан за приватизацију.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар