среда, 08.08.2012, 08:10 -> 12:00
štampajДа ли сте знали? - 11 део
Да је Албанија четири пута бојкотовала Олимпијске игре и да жене кошарку играју на Играма од Монтреала 1976. године.
Четири године касније у Лос Анђелес нису допутовали јер се политичка клима променила у овој земљи, па су се у међувремену приближили СССР која је бојкотовала Игре. Од Игара 1988. су одустали јер је по њиховом мишљењу у Јужној Кореји постојао диктаторски режим.
На последњем заједничком учешћу спортиста из свих република СФРЈ на играма у Сеулу 1988. Учествују и тенисери, први пут после 1924. Године. Некадашњу СФРЈ представљали су у појединачној конкуренцији Горан Иванишевић, који је елиминисан у првом колу и Слободан Живојиновић (елиминисан у другом колу). Са њима је била и Сабрина Голеш која је елиминисана у другом кругу квалификација.
Први југословенски спортиста који је освојио златну олимпијску медаљу у кајаку и кануу на мирним водама био је Матија Љубек. На Играма у Монтреалу 1976. Љубек је освојио и бронзу.
Прво злато за југословенски џудо 1976. освојио је Славко Обадов, бронзани у средњој категорији на овим Играма.
Први пут 1976. је одржан кошаркашки турнир за жене на Олимпијским играма. Медаљу су према очекивањима освојиле совјетске кошаркашице које у репрезентативним наступима нису изгубиле ни једну утакмицу од 1956. године. На пет утакмица у просеку по 19,4 кошева дала је Уљана Семјонова висока 2,11 метара.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар