Да ли сте знали? - 7. део

На Играма у Токију базен био дубок 180 цантиметара. Југословенима одговарало, остали се бунили.

Због далеког пута и великих трошкова Југославија није званично послала своју Мисију на Игре у Лос Анђелесу 1932. године.  Као посматрач на пут је кренуо Вељко Нераџић, наш познати бацач кугле и спортски радник. Међутим, у Лос Анђелесу су га наши исељеници наговорили да учествује у дефилеу и носи југословенску заставу. Нераџић се потом такмичио у бацању диска и освојио 17. место.

Први и једини пут на Играма у Риму „плави" су освојили златну медаљу у фудбалу победивши у финалу Данску са 3:1.

Мађар Деже Ђармати је у Токију 1964. завршио своју каријеру са трофејом у ватерполу што је у његових пет узастопних учешћа била пета освојена медаља. На овим Играма учесници ватерполо турнира жалили су се на дубину базена. Приговоре су упутили мађарски и италијански ватерполисти због висине југословенских спортиста. Наиме, дубина базена од 180 цм је југословенима због висине одговарала толико да су могли практично да стоје на дну.

Први олимпијски победник којем је у част подигнута олимпијска а не национална застава и одсвирана олимпијска, а не национална химна, био је Ханс Гинтер Винклер победник у „великој награди скокова"на Играма у Мелбурну 1956. који је касније постао и први јахач са пет златних медаља.

Стивен Редгрејв је исписао златну страницу у спортској историји Олимпијских игара 2000. Постао је први коме је пошло за руком да освоји златне медаље на пет узастопних Олимпијских игара. Биргит Фишер на истим Играма 2000. године осваја две златне медаље у кајаку и постаје прва жена којој је пошло за руком да освоји медаљу на Олимпијским играма у размаку од 20 година.