Да ли сте знали? - 4. део

Момчило Тапавица је био српски архитекта, свестрани спортиста, учесник Првих олимпијских игара 1896. у Атини и освајач трећег места у тенису за Угарску.

Момчило Тапавица (Надаљ, 14. октобар 1872 - Пула, 10. јануар 1949) је био српски архитекта, свестрани спортиста, учесник Првих олимпијских игара 1896. у Атини и освајач трећег места у тенису за Угарску. У то време Војводина је била део Аустроугарске монархије, а на Олимпијским играма Аустрија и Угарска су имале посебне екипе. Момчило Тапавица је на Играма у Атини такмичио и у рвању (четврто место) и дизању тегова (пето место). Поред тога што је на својеврстан начин исписао странице спортске историје, Тапавица је остао упамћен по томе што је пројектовао зграду Матице српске у Новом Саду као и многа друга позната архитектонска здања на овим просторима.

Пол Франческо Радмиловић (5. март 1886 - 29. септембар 1968) је био велшки ватерполиста и пливач који је у својој 22 године дугој олимпијској каријери освојио четири златне олимпијске медаље. Ове четири медаље је освојио на три узастопне олимпијаде и то је рекорд који је остао необорен све до Игара одржаних 2000. године у Сиднеју, када је Стив Редгрејв освојио своју пету олимпијску златну медаљу. Пол Радмиловић је рођен у Кардифу, као трећи син Антуна Радмиловића, Дубровчанина који се 1860. године преселио у Кардиф, где је постао власник Гластонбери армс паба у улици Бут (Glastonbury Arms pub in Bute Street). Полова мајка је рођена Кардифчанка, по изворима ћерка ирског имигранта. По другим изворима Пола су у кући звали Павле, а пореклом је из Боке Которске. Радмиловић је 1967. године примљен у међународну Кућу славних пливача. Такође је био један од десеторице чија су имена прво постављена у велшку Кућу славних спортиста, 1988. године.

„Спортска мода" на Олимпијским играма уведена је због жена на Играма у Стокхолму 1912. године, и то у пливачком спорту. Први пут на Играма спортска опрема је добила обавезне димензије, а стандард је био да ногавице морају да буду највише 10 цм изнад колена.

Први тамнопути спортиста на Играма је био Константин Енрике де Зубиера, који је представљао Француску 1900.

Игре у Берлину 1936. остаће упамћене по многим историјским контраверзама, али и по томе што је на њима први пут виђен директан ТВ пренос свечаног отварања игара и још неколицине најважнијих такмичења на телевизији. Немци су овај ТВ деби организовали на 25 екрана постављених на трговима у великим градовима Немачке. Телевизијски преноси од тада неизоставно прате сва олимпијска такмичења, а захваљујући њима у такмичењима на Олимпијским играма могу да уживају милијарде људи широм планете крај малих екрана.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 24. новембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње