"Ферги тајм" – метафизика отпора
Јунајтедов повратак и победа против Лиона у реваншу четвртфинала Лиге Европе није само фудбалски тренутак, већ подсетник да је идентитет већи од резултата.
У времену у којем се све мери проверљивим процентима и учинком на терену, где је сваки центиметар подложан хладној геометрији пројектованих голова, Манчестер јунајтед је против Лиона урадио нешто што се не да израчунати: оживео је мит.
Не мит као лажну причу, него мит као истину која надживљава чињенице.
У 121. минуту реванша четвртфинала Лиге Европе, у часу кад и најоданији навијачи почињу да траже утеху у старим снимцима из славне прошлости, некадашњи капитен тима Хари Мегвајер је постигао гол.
Не било какав, него гол у последњем тренутку последњег продужетка. У часу кад и време одустаје – Јунајтед није одустао.
То је био Ферги тајм, али не само временска јединица. Била је то епифанија.
Шта је Ферги тајм
Ферги тајм није само термин за касни погодак. То је стање духа. То је моменат када утакмица делује изгубљено, али навијачи – без обзира на све – одбијају да пристану. Не зато што су сигурни у победу, већ зато што желе да наставе да верују, јер је то ствар идентитета.
У клубовима попут Манчестер јунајтеда, та инстинктивна одлука да се иде до краја има већу тежину од самог резултата. Она носи сећање.
Јер, тај исти клуб од одласка сер Алекса Фергусона 2013. године више пута је био империја без гласа. Долазили су менаџери са различитим визијама, од Дејвида Мојеса до Ерика тен Хага, али нико није могао да реконструише оно што је Фергусон градио: структуру ауторитета. Победе су се и после њега дешавале, у том времену названом по њему, али нешто је недостајало.
Док су титуле одлазиле у Ситијеву орбиту, а друштвене мреже полако преузимале улогу трибина, Олд Трафорд је личио на позориште без сценарија.
У последњој деценији, Јунајтед није губио само мечеве, губио је и оријентацију. Док су други клубови градили хемију, Јунајтед је куповао брендиране појединце. Док су неки градили екипе, он је куповао играче. То што је некад био покрет – Јунајтед као фудбалска идеја – претворило се у корпорацију.
Али гол против Лиона у 121. минуту није производ стратегије, већ стање духа, које упркос свему није нестало. После година без облика клуб је добио вредан, један од највреднијих тренутака у пост-Фергусоновој ери. Не због важности утакмице, већ због симболике. Због подсећања.
Ферги тајм није модел. То је мит. И као сваки мит, он не живи у чињеницама већ у причи. Он живи у том осећању да неко у црвеном, у граду који је измислио индустријску револуцију, одбија да пристане на крај. Да не прихвата сценарио по диктату.
Зато је Јунајтед против Лиона стекао не само пласман у полуфинале Лиге Европе, већ је вратио веру навијачима. А веру је немогуће купити. Она се не може израчунати. Она се само у 121. минуту дâ осетити.
Коментари