Партизаново сећање на финале у Бриселу

На данашњи дан пре 46 година фудбалери Партизана у Бриселу су, у најзначајнијој утакмици у клупској историји, изгубили од мадридског Реала са 2:1, у финалу тадашњег Купа европских шампиона.

Утакмица је одиграна на чувеном стадиону Хејсел пред око 60.000 гледалаца.

Стрелац водећег поготка за Партизан био је Велибор Васовић у 55. минуту, али је "краљевски" клуб за само пет минута успео да направи потпуни преокрет.

Прво је у 70. минуту изједначио Амансио, а пет минута касније победу и титулу Реалу донео је Серена.

На путу до бриселског финала црно-бели су редом елиминисали француски Нант (2:2, 2:0), немачки Вердер (3:0, 0:1), тада чехословачку Спарту (1:4, 5:0) и енглески Манчестер јунајтед (2:0, 0:1).

Партизан је у финалу наступио у саставу: Шошкић, Јусуфи, Михајловић, Бечејац, Рашовић, Васовић, Бајић, Ковачевић, Хасанагић, Галић, Пирмајер. На клупи су били Ћурковић, Дамјановић, Давидовић, Миладиновић и Вукелић.

Пораз у Бриселу означио је и крај генерације "Партизанових беба" које је са клупе предводио Абдулах Гегић.