УКР - БЕЛ 18.00
ЧЕШ - ТУР 21.00
ГРУ - ПОР 21.00

Игра се док Италија не буде првак Европе, новчић судбине и два финала у финалу

Европско првенство 1968. године oстаће упамћено по несвакидашњем расплету у финалу између Италије и Југославије. Драган Џајић био је најбољи стрелац турнира, са два постигнута гола.

Игра се док Италија не буде првак Европе, новчић судбине и два финала у финалу Игра се док Италија не буде првак Европе, новчић судбине и два финала у финалу

На првенству су се надметале четири најбоље екипе из квалификација. Италија је имала предност домаћег терена, док је Југославија дошла с вером да може постићи бољи резултат од другог места из 1960. године.

Југославија је у полуфиналу савладала Енглеску голом Драгана Џајића, а Италија је одиграла са Совјетским Савезом нерешено без голова. Новчић судбине одредио је да Италија иде у финале.

Први меч финала одигран је 8. јуна у Риму. Утакмица је била врло напета. Југославија је повела у 39. минуту голом Драгана Џајића, једног од најбољих играча света те '68. Међутим, Италија је успела да изједначи у 80. минуту, када је Анђело Доменгини постигао погодак из слободног ударца. Упркос продужецима, резултат је остао нерешен.

Непосредно по завршетку меча, донета је одлука – прави куриозитет. Будући да се тада нису изводили пенали у случају нерешеног резултата, одлучено је да се одигра још један финални меч. Тако је други сусрет заказан за 10. јун, такође у Риму.

У другом финалу, Италија је наступила у измењеном саставу. Југославија, исцрпљена првим мечом, није могла да пружи већи отпор. Италија је доминирала и победила са 2:0, головима Ђиђија Риве у 12. минуту и Пјетра Анастазија у 31. минуту.

Ово Европско првенство остаће упамћено по првом и једином случају када је финале одиграно два пута. Италија је освојила први европски трофеј, док је Југославија још једном остала на корак од европског врха.