НЕМ - ДАН 2:0 (крај)
ШВА - ИТА 2:0 (крај)

Паненкина "паненка" у Београду

Антоњин Паненка је лоб ударцем променио историју извођења пенала. Када год неки фудбалер данас изведе "паненку", подсети љубитеље фудбала на топлу београдску ноћ и храброг Чехословака.

Паненкина "паненка" у Београду Паненкина "паненка" у Београду

Јунске ноћи 1976. године у Београду, репрезентације Чехословачке и Западне Немачке играле су у финалу Европског првенства. После 90 минута у регуларном току и додатних 30 минута у продужецима, резултат је био изједначен 2:2, па су победника одлучили пенали.

Нервозна публика је с великом пажњом пратила сваки ударац. У петој серији, пенал за Чехословачку извео је Антоњин Паненка, офанзивни везни играч познат по интелигентном и технички прецизном стилу игре.

Одлучио је да изведе нешто што се и данас ретко виђа на фудбалским теренима. Узео је залет и уместо да шутне лопту снажно у један од углова, он је извео лагани лоб ударац по средини. Голман Западне Немачке, чувени Сеп Мајер, бацио се у своју леву страну, а лопта је лагано завршила у мрежи.

Паненкин иновативни ударац не само да је донео титулу првака Европе Чехословачкој, већ је и ушао у историју као један од најславнијих момената у фудбалу.

Антоњин Паненка је касније говорио о револуцинарном пеналу.

"Желео сам да учиним нешто незаборавно, нешто што би показало да се фудбал не игра само снагом већ и интелигенцијом и креативношћу. Сматрао сам да би лоб ударцем могао да преварим голмана, јер је он очекивао снажан шут. Био сам свестан ризика, али сам веровао у своју технику", навео је Паненка.

У годинама које су уследиле, многи фудбалери покушавали су и успели у извођењу "паненка" пенала. Сећамо се хладнокрвног Андрее Пирла у четвртфиналу Европског првенства 2012. године против Енглеске. Паненка и његов пенал постали су и остали симбол храбрости, креативности и самопоуздања на фудбалским теренима.