ШВА - НЕМ 21.00 (РТС1)
ШКО - МАЂ 21.00 (РТС2)

Прво (комунистичко) првенство Европе

Идеју за европски фудбалски турнир националних тимова предложио је некадашњи генерални секретар фудбалске федерације Француске Анри Делоне 1927. године. Првенство је први пут одржано тек 1960, три године после смрти Француза. Трофеј који се додељује шампиону континента носи име у његову част.

Прво (комунистичко) првенство Европе Прво (комунистичко) првенство Европе

Прво Европско првенство у фудбалу одржано је 1960. године у Француској под називом Куп европских нација. Совјетски Савез био је први шампион - победио је Југославију 2:1 после продужетака.

Турнир је организован у виду нокаут такмичења са само 17 екипа. Интересантно је да су Западна Немачка, Италија, Холандија и Енглеска 1957. године гласале против оснивања. Учесници су играли утакмице код куће и у гостима све до полуфинала; најбоља четири тима играла су завршни турнир. Марсеј и Париз били су градови домаћини.

Шпанија, која је била под Франковом влашћу, одбила је у четвртфиналу да путује у Совјетски Савез из политичких разлога. Совјети су потом одбили предлог да се игра на неутралном терену. Шпанија је дисквалификована, а три од четири тима на првом Европском првенству била су из комунистичких земаља: Совјетски Савез, Чехословачка и Југославија.

Први гол на завршном турниру постигао је Милан Галић у 11. минуту меча против Француске. Утакмица је окончана победом Југославије након великог броја преокрета и пред нешто више од 26 хиљада људи на "Парку принчева" у Паризу, што је уједно био и најгледанији меч на шампионату.

У финалу је Југославија прва постигла погодак, Галић је опет био стрелац, али је Совјетски Савез, предвођен легендарним голманом Лавом Јашином, изједначио у 49. минуту. После 90 минута резултат је био 1:1, а Виктор Понеделник постигао је гол у 113. минуту чиме је Совјетима донео први трофеј "Анри Делоне", односно прво првенство Европе.