Русија

Мало која селекција на Европском првенству има педигре силине оног који има Русија. Совјетски Савез је освојио први континентални шампионат 1960. године, али још три пута (1964, 1972, 1988) су били финалисти. Русија, као самостална држава, је отприлике увек учесник завршног турнира, али је само 2008. године, са Гусом Хидинком, успела да оде далеко (полуфинале је било у питању). Сада, са Леонидом Слутским као заменом за Фабија Капела, надају се да могу да поново нешто - макар нешто слично...

Леонид Слутски је селектор Русије, али је и тренер московског ЦСКА. Као такав, није имао времена да превише ремети успостављење принципе играња националног тима, већ је покушао да многе ствари које ради са клубом пренесе и на Русију.

Капело је познат као врло прагматичан тренер, спреман да прилагођава системе играчима и околностима до крајњих граница (што обично није лоше, али мера мора да постоји).

Русија сада увек стоји у уобичајеном 4-2-3-1 систему, баш као што то ради и ЦСКА. Базична формација је иста, али су у великој мери то и примарне и секундарне кретње сваког од играча.

Уместо повређеног Џагојева, у неку врсту box-to-box улоге у маневру ће упасти Денис Глушаков из Спартака. Осим Џагојева, фудбалера ЦСКА, који иначе игра офанзивније мало у клубу, још је неколико играча у руском саставу чији статус је догматично непромењив. Игор Акинфејев на голу, као и пар централних бекова Сергеј Игњашевич и Васили Березутски. Ова двојица су убедљиво и највећи проблем руског тима. Један има 36, други ће ускоро напунити 34 године. Мобилност им није најизраженија фудбалска особина.

Њихове мане постају посебно очигледне, јер су бекови у руском систему наглашено офанзивно оријентисани. Такође, јасно је да Русија са оваквим профилом играча не може - барем не успешно - да игра никакву форму нападачког (високог) пресинга.

Олег Шатов је први избор на једном, Александр Кокорин на другом боку. Слутски воли покретљиве нападаче, не претерано високе или снажне, али брзр и довољно интелигентне да у контексту тима ту брзину и искористе. У ЦСКА су то Сејду Думбија и Ахмед Муса, док та улога у селекцији Русије припада ветерану Александру Кержакову.

Играчи на које треба обратити посебну пажњу су, наравно, Павел Мамев и Фјодор Смолов. Играчи Краснодара су учествовали у огромном броју голова у руској Премијер лиги прошле сезоне, а сами су међу собом развили једну јако интересантну динамику од које би Русија могла да има доста користи.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. децембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње