Хамилтон славио у Шангају

Возач Мерцедеса Британац Луис Хамилтон победио је у трци Формуле 1 за Велику награду Кине у Шангају.

Возачи су трку завршили иза возила безбедности, пошто се два круга пре краја запалио мотор Макса Верштапена из екипе Торо Росо.

Хамилтон је од почетка трке возио сигурно, остварио је 35. победу у каријери, а другу у сезони, у времену од сат, 39 минута, 42 секунде и осам стотинки.

Друго место заузео је његов клупски колега Нико Розберг са заостатком од 0,714 секунде, трећи је био Себастијан Фетел из Ферарија са 2,988 секунди заостатка.

Четврто место заузео је возач Ферарија Кими Раиконен, а пето и шесто место возачи Вилијамса Фелипе Маса и Валтери Ботас. Бодове су још освојили Роман Грожан из Лотуса, Фелипе Наср из Заубера, возач Ред Була Данијел Рикардо и Маркус Ериксон из Заубера.

Хамилтон је добро искористио пол-позицију и на почетку трке задржао је вођство испред Розберга и Фетела, а добро је стартовао и Раиконен који се са шестог попео на четврто место, па су се међу првих четири поређала по два болида Мерцедеса и Ферарија.

Актуелни светски шампион је сигурно возио и чувао прво место, а добар посао обављали су механичари, па се Британац по сваком изласку из бокса увек враћао на чело.

Хамилтон је по изласку из бокса у 16. кругу имао 3,6 секунде предности над клупским колегом. У том делу трке
добро је возио и Раиконен, који је смањивао заостатак за водећима.

По завршетку 33. круга Хамилтон је стекао шест секунди предности, а затим се на стази, пре уласка у бокс, окренуо возач Лотуса Пастор Малдонадо, али је остао на стази. Остали возачи борили су се за што већи број бодова, па је Верштапен успео да обиђе Переса за осмо
место, а затим га је обишао и Наср за девету позицију.

Хамилтон је чувао предност, а 10 кругова пре краја имао је 4,5 секунди предности над Розбергом, а нешто више од 16 секунди над трећепласираним Фетелом. У 49. кругу дошло је до контакта Малдонада и Џенсона Батона, а возач из Венецуеле је у 52. завршио трку.

У 54. кругу мотор болида Макса Верштапена се запалио на циљном правцу, па је на стазу изашло сигурносно возило. Редари нису успели на време да склоне болид са стазе, па су возачи трку завршили иза "сејфти кара".

После три трке у шампионату Хамилтон је први са 68 бодова, Фетел заузима друго место са 55 а Розберг је трећи са 51 бодом.

Наредна трка у шампионату возиће се следеће недеље у Манами за Велику награду Бахреина.