понедељак, 23.05.2011, 15:13 -> 15:27
Тајни договори Туђмана и Милошевића
Фрањо Туђман и Слободан Милошевић срели су током ратних збивања укупно 48 пута и то претежно на маргинама међународних конференција. Све време рата, њих двојица су била у телефонском контакту.
Туђманов шеф кабинета Хрвоје Шаринић је у период од 1993. до 1995. године једанаест пута долазио у Београд на тајне сусрете са Милошевићем. Један од последњих сусрета био је само неколико дана након Олује. Два председника су стално одржавала контакте, али су се једино у Карађорђеву и у Тиквешу почетком 1991. године срели самостално. Многи тврде да су управо током ових сусрета Туђман и Милошевић нашли заједнички језик.
Шта су се договорили у Карађорђеву? О чему су причали? Како се у договор уклапа Вуковар и Дубровник? Како Олуја? Да ли се споразум два лидера видео и на терену у Босни? Ко је кога ту надмудрио?
Одговоре на ова питања доноси нови документарни филм аутора Слађане Зарић и редитеља Филипа Чоловића који ће ускоро бити приказан на Радио-телевизији Србије.
То је уједно први документарни филм који се бави односима председника две највеће југословенске републике а који је базиран на сведочењу тада најистакнутијих српских, хрватских, словеначких и бошњачких политичара.
До сусрета у Карађорђеву 26. марта 1991. године, дошло је на инсистирање Стјепана Месића, који је хрватском председнику предложио да се сусретну он и Милошевић, као председници република и Месић и Јовић, као чланови Председништва.
Идеја је била да се кроз заједнички разговор пронађе решење српско хрватског проблема. Председници су се одлучили за самосталан сусрет и састали се у некадашњем Титовом омиљеном ловишту. Туђману су многи тада замерили што је пристао да се сретну у Карађорђеву, које је у Хрватској доживљавано негативно због сећања на 1971. годину када је у Карађорђеву донета одлука о смени хрватског руководство и гашења МАСПОК-а. Туђман је у Карађорђево дошао са шефом кабинета Хрвојем Шаринићем, који је био један од ретких који је присуствовао првом делу њиховог сусрета.
"У тих првих десетак минута разговора Туђман је Милошевића оптужио да он стоји иза "балван револуције" у Српској Крајини и да је то лоше за српско- хрватске односе. Милошевић је то све негирао и рекао Туђману: Ја верујем да ми можемо све те проблем решити! После тога отишли су у дугу шетњу" - прича Шаринић.
Туђман и Милошевић су остали део разговора провели у шетњи кроз шуму у Карађорђеву. Ни после двадесет година у јавности се није појавио снимак њиховог разговора. Многи сумњају да такав снимак постоји. Материјалних доказа нема али постоје сведочења Туђманових најближих саговорника који преносе речи које је Туђман изговорио одмах након састанка са Милошевићем.
"Ми смо га сви чекали у Високој, гдје је био Уред председника и он се вратио са Хрвојем Шаринићем" - прича Стјепан Месић и додаје - "Тај је носио карте испод руке и Туђман нам је тада рекао: Ево што Милошевић нама предлаже - бановинске границе из 1939. године плус Цазин, Кладушу и Бихаћ... Питао сам Туђмана: А Алија? Видим овде се дели Босна, а нико не пита босанску страну. Туђман је одговорио: Кад се Срби и Хрвати сложе у потпуности - сви други су онда мање важни - прича Месић за РТС.
О чему су Туђман и Милошевић разговарали у Карађорђеву 26. марта али и на састанку у Тиквешу који је уследио неколико дана касније, види се и из сведочења чланова експертских комисија које су два председника оформила одмах након Карађорђева. Састављене су четворочлане српске и хрватске комисије које су се састојале од еминентних историчара, правника и академика. Комисије су се у тајности, у врло кратком временском року, састале три пута, и то у Загребу, Тиквешу и Београду.
О чему су чланови комисија разговарали, шта је био српски а шта хрватски став, да ли су се нешто договорили, на шта је Милошевић још априла 1991. године пристао - одговоре на ова питања чућете у новом документарном филму Радио-телевизије Србије.
Аутор документарног филма је Слађана Зарић. Редитељ Филип Чоловић. Новинар је Весна Илић, директор фотографије Слободан Грче, монтажер Марија Богичевић.
Документарац је сниман у Словенији, Хрватској, Босни и Херцеговини и Србији. Урађен је у продукцији информативног програма РТС-а. Реч је о дводелном документарном филму, који се у првом делу бави састанком у Карађорђеву и Тиквешу и опште тадашњом узаврелом ситуацијом у СФРЈ.
Други део филма о Туђману и Милошевићу говори о ситуацији на терену, односно доноси одговор на питање да ли се договор из 1991. године види у ратним сукобима Срба и Хрвата који су потом уследили. И то како у Хрватској тако и у Босни и Херцеговини.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар