Читај ми!

"Коридор 92" документарно играни филм

Документарно-играни филм "Коридор 92" бави се хронологијом једне од најзначајних битки Војске Републике Српске - битком за пробој коридора у Посавини. Била је то битка која је дефинисала даљу судубину Републике Српске, битка која је спојила западни и источни део Српске, битка која је поново успоставила везу Бањалуке са Бијељином и Београдом.

Aуторка филмa, Слађана Зарић: "Коридор" је битка која је омогућила спајање источног и западног дела Републике Српске. У периоду пре него што је званично почео рат у БиХ, 6. априла 1992. године, 3. марта трупе хрватске војске прелазе реку Саву и крећу са освајањем једног или другог града у Посавини. Филм је посвећен борбама којима је ослобођен коридор Бања Лука - Бијељина 1992. године, трајале су од 24. јуна до 6. октобра."

У Бањалуци је те 1992. године безизлазна ситација. Није било струје, хране, постојао је и проблем са лековима. Прекид комуникација са западним делом трајао је 40 дана. Због недостатка кисеоника, у Бања Луци умире 12 беба...

"Они нису имали други излаз него да ослобађају пут живота. Да те битке није било, не би било Републике Српске јер су се Бања Лука и цео западни део нашли у окружењу. Са севера је била Хрватска, доле су биле бошњачке снаге и зато је управо та битка значила опстанак Републике Српске", истиче ауторка филма.

"Управо из тог разлога, битка се зове "Пут живота", каже Зарићева.

Филм прати и исповести 80 бораца. Ауторка филма каже да је фасцинирана моралом бораца те битке.

"Једна од најтежих сцена на снимању филма јесте прича о убиству Срба које се догодило у Дервенти, које је починила жена Азра, која је недавно депортована из Америке", наглашава Слађана Зарић.

Драматизација је, каже ауторка, рађена на основу судских записа и истиче да је од свега најстрашније понижавање, малтретирање које су ти људи доживљавали у логору од стране ХВО-а. Остале сцене су ратне, и прате хронологију догађаја.

Ауторка каже да није радила политичку анализу већ хронологију једне битке.

"Причам једну ратну причу као што смо испричали ратну причу са Кошара и Паштрика. У припреми и анализи филма кључни су били и хрватски извори, књиге које су писали хрватски историчари и официри, да бих могла да направим паралелу и да видим како је један сукоб изгледао са једне и друге стране", објашњава Зарић.

Филм "Коридор 92" је сниман у две етапе. Једна етапа су исповести учесника који су снимани у Београду и Бања Луци, а драмску реконструкцију радили су припадници Војске Србије.

Реконструкција је рађена на територијама које личе на Посавину, у Шапцу и Мачви. Због употребе прилично захтевне војне технике и пиротехнике један део је сниман на војном полигону и у околини Вршца.

Поред припадника Војске Србије, у драматизацији су учествовали и глумци углавном из Републике Српске и из Србије.

Мање познате приче и анегдоте бораца оживели су глумци: Вук Костић, Мира Ђурђевић, Стојша Ољачић, Љубиша Савановић, Миљка Брђанин, Зоран Станишић, Александар Стојковић, Жељко Касап, Златан Виденовић, Гаврило Јовановић и многи други.

Сви подаци у филму добијени су из Центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Републике Српске. Коришћени су и архивски видео записи и фотографије.

Сценарио и режију потписује ауторка документрано-играних филмова "Ратне приче са Кошара" и "Ратне приче са Паштрика" - Слађана Зарић.

Коредитељ и монтажер филма је Бојан Перишић, директори фотографије су Жарко Богдановић, Раде Радивојша и Жарко Пекез.

Аутор музике је Владимир Тошић.

Продуценти филма су Снежана Родић Синђелић, Милорад Којић, потпуковник Горан Иконић и Јасна Поповић.

Филм је реализован у копродукцији Радио-телевизије Србије, Радио телевизије Републике Српске и Војнофилмског центра ""Застава филм".

Документарно играни филм "Коридор 92" је премијерно приказан на Дан Републике Српске, 9. јануара 2021. на ТВ програму РТРС-а а телевизијска премијера на РТС-у биће у среду 20. јануара у 21 сат, на Првом програму РТС-а.

недеља, 24. новембар 2024.
11° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње